2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Kolejna zbiórka krwi dla małej Julii!

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 24, 2014

Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata.” Święty Jan Paweł II . To słowa którymi Krwiodawcy z powiatu szydłowieckiego kierują się na co dzień. Zbiórki krwi w naszym mieście organizowane są bardzo często i za każdym razem nie brakuje ludzi dobrej woli którzy chcą się nią podzielić z potrzebującymi.

Niedawno do Jerzego Gawora zgłosili się rodzice sześcioletniej Julii z prośbą o pomoc w zbiórce krwi. Jak już wcześniej informowaliśmy sześcioletnia dziewczynka, mieszkanka powiatu szydłowieckiego, walczy z ciężką chorobą i potrzebna jest dla niej krew . Ratunkiem dla niej jest przetaczanie krwi .

W niedziele 22 czerwca odbyła się już druga zbiórka krwi dla malej Julki. Tym razem ponad 50 osób zgłosiło się na plac targowy przy ul. Strażackiej, aby oddać ten cenny dar właśnie dla niej.

Niestety nie wszyscy chętni mogli oddać krew. Ze względu na problemy z własnym zdrowiem jak np. wysokie ciśnienie, infekcje czy przyjmowane niedawno leki niektórzy nie mogli pomóc, ale w sumie krew została pobrana od 40 dawców zebrano ponad 18 litrów.

To bardzo dużo jak na nasz region tym bardziej iż zbiórki są regularnie praktycznie co miesiąc, a można ją oddać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Kolejna zbiórka krwi dla Julii odbędzie się w lipcu w Gminie Jastrząb, o czym z pewnością wcześniej poinformujemy na łamach Portalu Szydłowieckiego.

Organizatorami zbiórki krwi byli: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Dr Vietha w Radomiu, Stowarzyszenie Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej oraz Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.

Tekst i zdjęcia A.G.