2022-05-22

Imieniny: Wandy i Zenona

Kolejna rewitalizacja? – Najpierw uporządkujmy poprzednią!

by Bartosz Kaluga on Październik 14, 2016

Szydłowiec – Piękno, w które warto inwestować” – to jedno z haseł promocyjnych naszej gminy. Jednak jeśli rozejrzymy się dookoła, to niestety nie brakuje aspektów, które wpływają niekorzystnie na wizerunek naszego miasta.

Piękno Szydłowca tworzą przede wszystkim wyjątkowe zabytki architektury. Zrewitalizowany rynek z ratuszem i kościołem oraz zamek otoczony Parkiem Radziwiłłowskim. Dziś poruszymy jednak temat mniej przyjemny – nieporządek i zaniedbania jakie panują w naszej małej ojczyźnie.

Zamek i Park Radziwiłłów

Przyjrzyjmy się bliżej tynkom, którymi są pokryte mury szydłowieckiego zamku. Ta kwestia jest poruszana nie po raz pierwszy. Ściany w niektórych miejsach mimo tego, że są dopiero co zrewitalizowane nie wyglądają zbyt ciekawie. Przypominamy, że mimo wykonywanych poprawek sytuacja stale się powtarza. Drugą kwestią jeśli chodzi o park są braki w nawierzchni alejek, które mogą być przyczyną upadku spacerujących lub jeżdżących na rolkach. Park jest piękny, a rewitalizacja dała temu miejscu drugie życie. Warto więc zadbać o to, aby to piękno nie uciekło. Nie da się przejść obojętnie obok wyschniętych drzew. Zaniedbany jest też teren zielony przy ścieżkach oraz Korzeniówce, w której „pływają” odpady… no i jeszcze te znikające ławki – brakuje aż 8 sztuk. Co się z nimi stało? Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego Edward Pawlik, poinormował nas, że 6 ławek zostało zniszczonych w wyniku aktów wandalizmu, lub w czasie burzy i są obecnie w naprawie. Niestety znalazły się również osoby, które potrafią ukraść nawet ławkę z parku… tak oto zniknęły dwie kolejne…

Rynek Wieki i ulica Radomska

W centrum miasta niestety również znajdziemy zaniedbania. Na początek mocno uszkodzona jedna latarnia, w którą prawdopobnie ktoś dosłownie wjechał autem. Dołączmy do tego połamane kosze na śmieci, które zgłaszaliśmy już dawno poprzez aplikację Alertownik – to zgłoszenie wisiało na liście przez długi czas – na szczęście zauważyliśmy, że sprawa została już rozwiązana. Na „skwerku” ułamany fragment płyty wykonanej z piaskowca. Kolejna kwestia to stan ławek, w niektórych deski są już dosłownie zdarte do gołego drewna. Najgorsze jednak (naszym zdaniem) są plamy oleju pozostawione na nawierzchni Rynku oraz Radomskiej. W większych miastach takie sprawy załatwia się przy pomocy myjek ciśnieniowych, może Szydłowiec powinien wziąć przykład i zakupić taki sprzęt dla Referatu Gospodarki Komunalnej? Ciekawe jest to, że na Rynku Wielkim również brakuje kilku ławek (przed Hotelem oraz na skwerku) – w tej kwestii jeszcze z nikim się nie kontaktowaliśmy.

Aktualnie trwają konsutacje społeczne dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2023. Oczywiście jesteśmy za tym, aby Szydłowiec stale się rozwijał i stawał coraz piękniejszy. Kojejna rewitalizacja to bardzo pozytywna wiadomość. Naszym jednak zdaniem kwestie, które poruszyiśmy w tekście powinny być rozwiązywane na bieżąco, odwlekanie czegoś na późniejszy termin nie skutkuje niczym dobrym.

Zachęcamy również mieszkańców do pobrania aplikacji Alertownik i zgłaszania każdej usterki i niedogodności. Więcej na temat aplikacji znajdziecie klikając TUTAJ.

Już niedługo poruszymy kolejne kwestie, które nie wymagają wielkich nakładów finansowych, a mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji w mieście – przynajmniej wizualnej.