2019-04-25

Imieniny: Filipa i Pauliny

Kłopoty z wodą po obfitych deszczach

by pa pa on Czerwiec 11, 2013 · 1 comment

Po godzinie 10:00 odblokowano drogę krajową nr 7 w Skarżysku-Kamiennej. Po nocnych opadach deszczu, droga była zalana i miejscami nieprzejezdna. Strażacy wypompowywali wodę z rowu melioracyjnego na ulicy Warszawskiej i pobliskich posesji. Policja wprowadziła objazdy. Cześć ruchu skierowano przez Bliżyn, Majdów do Szydłowca. Ciężkie samochody na tej drodze, to nieuchronne uszkodzenia poboczy. 

W samym Szydłowcu, obfite opadu deszczu spowodowały wybijanie wody ze studzienek, tak jest na ulicy Kamiennej, która została zamknięta dla ruchu.Woda wypływająca ze studzienki wpływa po kilkunastu metrach do kratki ściekowej. W tym miejscu od lat, po silnych opadach powtarza się ten sam problem. Kłopoty były na Wschodniej, gdzie woda dostała się do piwnic. Tradycyjnie również zalane są posesje przy ulicy Dworskiej i na Osiedlu Podzamcze. Warto dodać że w szydłowieckim zalewie do stanu maksymalnego brakuje tylko 10 cm. Służby miejskie tydzień temu przeprowadziły upuszczenie wody z zalewu, dzięki temu obecnie była wystarczająca rezerwa. Dodatkowo dziś, jak na poinformował naczelnik Kazimierz Piotrowski z UM w Szydłowcu, celem uspokojenia przepływu Korzeniówki na odcinku za zalewem, zmniejszono wypływ wody na śluzie. Według informacji z PSP w Szydłowcu, na murze oporowym tamy, zauważono boczne przesiąkanie wody. Wysoki poziom wody utrzymuje się w szydłowieckiej fosie.

Największe problemy są w jednak Chlewiskach, gdzie spływająca z gór woda, spowodowała podniesienie poziomu wody w zbiornikach wodnych i rzekach. Zamknięta jest droga wojewódzka 727 Szydłowiec-Przysucha. Obecnie pracują tam jednostki straży pożarnej, państwowej i ochotniczej z powiatu szydłowieckiego.  Na pomoc wezwano także dwa plutony strażaków z Lipska i Radomia, z wysokowydajnymi pompami o mocy od 4 do 8 tys. litrów na minutę. Obecnie sytuacja jest tam już opanowana. Przywrócenie ruchu na drodze do Przysuchy, przewidywane jest w godzinach południowych. Kłopoty z wodą z opadów wystąpiły także w Majdowie, Woli Zagrodniej, Dobrucie, Mirowie. Łącznie Komenda powiatowa PSP w Szydłowcu, odnotowała 19 zdarzeń tego typu.