2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Kłopoty z parkowaniem w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Październik 21, 2013

Powiat Szydłowiecki, niestety przeżywa regres w zakresie komunikacji publicznej. Czasy PKS –ów, odeszły w niepamięć. Przewoźnik ten w tamtych czasach regularnie obsługiwał liczne linie, a dworzec autobusowy kipiał życiem. Rolę tę w jakiejś mierze przejęły tzw. busy. Kwestia opłacalności powoduje jednak, że ich kursowanie na wielu liniach powiązane jest głównie z dowozem uczącej się młodzieży. Z wielu miejscowości w powiecie, nie ma możliwości dojazdu do Szydłowca, tak okrojoną komunikacją zbiorową. W Szydłowcu, posiadanie samochodu prywatnego, także znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. Przybywa więc różnego typu i wieku samochodów osobowych, i mimo że nam do Warszawy daleko, to i w Szydłowcu odczuwa się kłopoty z parkowaniem, bowiem w mieście nie ma wystarczającej ilością miejsc parkingowych.

Odczuwa się to szczególnie w rejonie Rynku Wielkiego i Starostwa Powiatowego. Zatłoczono jest ulica Tadeusza Kościuszki, Jana Kilińskiego, Bankowa, Kolejowa i szereg innych. Dodatkowe utrudnienia stwarza modernizacja Rynku Wielkiego, gdzie rozpoczęto wymianę podbudowy i kostki brukowej wraz z wymianą sieci podziemnych.

Szczególnie niebezpieczeństwo parkujące samochody tworzą przy Urzędzie Skarbowym i Starostwie Powiatowym. Łuk ulicy Widok i Placu Marii Konopnickiej, przejście dla pieszych, ulica wewnętrzna i brak widoczności, a przy tym duży ruch tworzy duże ryzyko zaistnienia niebezpiecznego  potrącenia czy kolizji aut. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe, bo wymaga inwestycji. Doraźne działania Straży Miejskiej, tych kłopotów na pewno nie rozładują, utwierdzają jedynie w przekonaniu że do naszych władz trudno się dostać… A jak już się człowiek dostanie, to może go to trochę kosztować.