2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Kino za Rogiem

by Bartosz Kaluga on Sierpień 5, 2015

Od roku rozwija się w Polsce sieć małych kin społecznościowych, mieszczących od 20 do 60 osób, funkcjonująca pod nazwą „Kino za Rogiem”. Sieć KzR, której ideą jest przywrócenie możliwości wspólnego przeżywania sztuki, tworzy  alternatywę dla tych widzów, którzy nie chcą – lub nie mogą – korzystać z oferty dużych kin czy ograniczać się do samotnych domowych seansów przed ekranem komputera bądź telewizora.

Sieć skupia sale multimedialne z funkcją kina tworzone w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej, takiej jak szkoły i ośrodki edukacyjne, ośrodki sportowe, biblioteki, remizy strażackie, sanatoria, domy kultury czy kawiarnie – przede wszystkim na wsi i w małych miasteczkach, gdzie społeczność jest pozbawiona dostępu do kina.

Kina sieci KzR , zachowując praktycznie najważniejsze zalety komercyjnych kin sieciowych, w szczególności wysoką jakość obrazu i dźwięku, nie mają ich ograniczeń w postaci narzuconego z góry repertuaru, braku dostępności wielu tytułów i krótkiego czasu kinowej eksploatacji, po której film schodzi z ekranu bezpowrotnie. W kinie KzR nie tylko animator, ale i widz decyduje o repertuarze – dzięki możliwości zamawiania seansu na życzenie.

W bibliotece filmów KzR na równych prawach sąsiadują ze sobą zrekonstruowana cyfrowo klasyka kinematografii i filmowe nowości, fabuły i dokumenty, kino rozrywkowe i kino ambitne, animacje dla dzieci i filmy dla dorosłych.

kino za rogiem

W sieci kin KzR widz może oglądać nie tylko filmy. Sala kinowa, która jest zarazem salą multimedialną, umożliwia dostęp do transmisji na żywo wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych, jak również do innych treści multimedialnych, w tym także prezentacji własnych treści audiowizualnych widzów.

Sieć KzR wykorzystuje odpowiednio zabezpieczone serwery HD i chroni prawa autorskie właścicieli filmów. Zapewnia łatwy dosył filmów i innych treści audiowizualnych przez Internet oraz prosty sposób rozliczeń płatności.

W sieci Kino za Rogiem systematycznie przybywa kin, których bywalcy zdecydowanie wybierają trzecią drogę. Małe kina.

Więcej szczegółów o Kinie za Rogiem: www.kinozarogiem.pl