
Zanim złożysz swój podpis w dokumentacji, którą zawrzesz polisę na życie powinieneś wiedzieć w jakim zakresie TU będzie cię chroniło, co ma wpływ na wysokość składki i dlaczego na wypadek rezygnacji z ubezpieczenia nie zawsze będziesz mógł liczyć na zwrot pieniędzy.
Upewnij się, że o polisie na życie wiesz już wszystko
Polisa polisie nierówna. Towarzystwa ubezpieczeniowe posługują się bowiem różnymi kalkulacjami, oferują odmienne wykluczenia z odpowiedzialności, a ich oferty są uzależnione od tego, kto jest przedmiotem ubezpieczenia.
Pamiętaj, że tania polisa na życie to niekoniecznie ta, która będzie spełniała oczekiwania twoje i twoich bliskich.
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?
Na ostateczną wycenę składki ubezpieczenia na życie składają się:
- suma ubezpieczenia,
- wiek,
- szeroko rozumiana jakość życia,
- poziom aktywności ruchowej,
- nałogi,
- aktywność zawodowa,
a także wiele pomniejszych jak np. fakt, czy często prowadzisz samochód.
Jakich informacji szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia?
W OWU szukaj informacji na temat tego na jaki okres zawierana jest polisa na życie, jaki jest zakres ochrony, w jakich okolicznościach masz prawo rozwiązać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i na jakich warunkach (więcej: o szczegółach rezygnacji z ubezpieczenia na życie pisze Comperia.pl), a także jakie wyłączenia zostały wpisane do treści umowy.
Z ogólnymi warunkami ubezpieczenia zapoznaj się przynajmniej dwukrotnie, a wszystkie niezrozumiałe pozycje konsultuj z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości masz prawo negocjować treść umowy.
Jakie dodatkowe gwarancje wpisać do umowy?
Zakres polisy na życie może być bardzo szeroki. W zależności od TU i jego oferty do umowy możesz wpisać dodatkowe pakiety ochronne – w tym m.in. zastrzegając, że w razie śmierci, rodzina powinna otrzymać wyższy poziom odszkodowania, a na wypadek trwałego kalectwa ubezpieczyciel zobowiąże się do wypłaty stosownego świadczenia rehabilitacyjnego.