2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Kilka pytań i odpowiedzi o ubezpieczenie na życie. Znasz je?

by Bartosz Kaluga on Maj 6, 2015

Zanim złożysz swój podpis w dokumentacji, którą zawrzesz polisę na życie powinieneś wiedzieć w jakim zakresie TU będzie cię chroniło, co ma wpływ na wysokość składki i dlaczego na wypadek rezygnacji z ubezpieczenia nie zawsze będziesz mógł liczyć na zwrot pieniędzy.

Upewnij się, że o polisie na życie wiesz już wszystko

Polisa polisie nierówna. Towarzystwa ubezpieczeniowe posługują się bowiem różnymi kalkulacjami, oferują odmienne wykluczenia z odpowiedzialności, a ich oferty są uzależnione od tego, kto jest przedmiotem ubezpieczenia.

Pamiętaj, że tania polisa na życie to niekoniecznie ta, która będzie spełniała oczekiwania twoje i twoich bliskich.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Na ostateczną wycenę składki ubezpieczenia na życie składają się:

  • suma ubezpieczenia,
  • wiek,
  • szeroko rozumiana jakość życia,
  • poziom aktywności ruchowej,
  • nałogi,
  • aktywność zawodowa,

a także wiele pomniejszych jak np. fakt, czy często prowadzisz samochód.

Jakich informacji szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

W OWU szukaj informacji na temat tego na jaki okres zawierana jest polisa na życie, jaki jest zakres ochrony, w jakich okolicznościach masz prawo rozwiązać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i na jakich warunkach (więcej: o szczegółach rezygnacji z ubezpieczenia na życie pisze Comperia.pl), a także jakie wyłączenia zostały wpisane do treści umowy.

Z ogólnymi warunkami ubezpieczenia zapoznaj się przynajmniej dwukrotnie, a wszystkie niezrozumiałe pozycje konsultuj z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości masz prawo negocjować treść umowy.

Jakie dodatkowe gwarancje wpisać do umowy?

Zakres polisy na życie może być bardzo szeroki. W zależności od TU i jego oferty do umowy możesz wpisać dodatkowe pakiety ochronne – w tym m.in. zastrzegając, że w razie śmierci, rodzina powinna otrzymać wyższy poziom odszkodowania, a na wypadek trwałego kalectwa ubezpieczyciel zobowiąże się do wypłaty stosownego świadczenia rehabilitacyjnego.

Artykuł sponsorowany