2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Kierunek rodzina- w Radomiu

by Marek Sokołowski on Czerwiec 2, 2014

W radomskim Marszu Życia 1 czerwca przeszło ponad tysiąc osób. Rodziny, parlamentarzyści i samorządowcy szli pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina – Wspólnota – Samorząd” W czasie przemarszu prezentowano także takie hasła jak : „Kierunek – Rodzina”, „Stop dewiacjom”, „Zielone światło dla rodzin” -, „Lekarze brońcie życia”, „Rodzina jest podstawą i przyszłością Polski”, „Niższe podatki dla ojca i matki”. Ideą marszu, podobnie jak w ponad 100 miastach w Polsce, było zademonstrowanie przywiązania do rodziny opartej na sakramentalnym związku małżeńskim i szacunku dla ludzkiego życia.

 Na Placu Konstytucji 3-go Maja zabrał głos duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk. Przypomniał on słowa św. Jana Pawła II z „Listu do Rodzin”, że rodzina to najważniejsza droga, którą kroczy człowiek. Podziękował za tak liczne uczestnictwo w marszu, które jest świadectwem dla innych rodzin i małżeństw. Podkreślił że jest to szczególnie ważne współcześnie, gdy  „ polska rodzina przeżywa bardzo trudne chwile. Jest wiele rozwodów, małżonkowie doświadczają rozłąki, gdy jedno z nich pracuje za granicą, pary nie mają dzieci. Dlatego – mówił – naszym hasłem w tym roku jest „Rodzina. Wspólnota. Samorząd”. Chcemy zwrócić uwagę, jak dużo dobrego do samorządu wnosi rodzina. W rodzinie rodzą się dzieci, rodzą się wartości. Przecież te dzieci będą tworzyć samorządy. Z kolei prezydent Radomia podkreślił wartość jaką rodzina ma sama w sobie jako pierwsza wspólnota i podstawowa ludzka instytucja. Rodzina – mówił A. Kosztowniak ma także szczególna wartość dla Polski, dla jej ekonomii i perspektyw rozwoju. Wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, jako przewodniczący Wspólnoty Samorządowej zwrócił uwagę na edukację młodzieży i zamiar wprowadzenia w Radomiu programu szkół przyjaznych rodzinie.

Organizatorzy Marszu wręczyli nagrody uczestnikom konkursów plastycznych i literackich poświęconych rodzinie. Wśród laureatów byli także uczniowie szkoły z powiatu szydłowieckiego. W kategorii dzieci do lat 13 w konkursie literackim I miejsce zdobyła Sylwia Sasin a miejsce drugie Alicja Sasin, obie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Lipienieckiej. Na koniec marszu przy pomniku Jana Kochanowskiego Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta GRANDIOSO zaprezentowała musztrę i wykonała kilka utworów muzycznych. Wśród małżeństw i rodzin które przeszły w radomskim Marszu Życia, były także małżeństwa z Szydłowca.

Patronat honorowy nad tegorocznym Marszem dla Życia i Rodziny objęli: ks. biskup Henryk Tomasik oraz Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.