2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Kierowco! Nie polujemy na zebrach!

by Bartosz Kaluga on Październik 28, 2016

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu spotkali się z uczniami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Lipienieckiej, Pawłowie i Chlewiskach, którzy włączyli się w kampanię „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” oraz „Kierowco! Nie polujemy na zebrach! Podczas akcji uczniowie otrzymali odblaski, a kierowcy uświadamiani byli o prawidłowym zachowaniu w rejonach przejść dla pieszych.

Szydłowieccy policjanci przez cały czas trwania roku szkolnego spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Najmłodszych uczą jak zachować się w przeróżnych sytuacjach, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu.

Spotkania i prelekcje w szkołach, akcje na drogach i rozmowy z kierowcami czy nauka przepisów oraz techniki jazdy rowerem i  to tylko niewielki wycinek tego, co mundurowi starają się przekazać najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego.

We wtorek (25.10. br.) policjanci z Szydłowca odwiedzili dzieci w Szkole Podstawowej w Woli Lipienieckiej, gdzie wspólnie z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, w ramach kampanii „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” przekazali elementy odblaskowe uczniom tej szkoły oraz przypomnieli jak ważne jest noszenie odblasków podczas poruszania się po drogach. Uczniowie mieli okazję doskonalić techniki jazdy rowerem na przygotowanym rowerowym torze przeszkód.

Natomiast we środę wspólnie z uczniami szkół w Pawłowie i Chlewiskach uczestniczyli w zajęciach praktycznych w ramach kampanii „kierowco — nie polujemy na zebrach”. Dzieciaki prezentując plakaty w rejonach przejść dla pieszych przestrzegały kierowców o zagrożeniach jakie można spotkać na przejściach dla pieszych. Przypominali, żeby przed oraz na pasach nie wyprzedzać innych pojazdów nie omijać pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem, a przede wszystkim zachować szczególną ostrożność.

Piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny. Jednak znaczna część uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego obowiązujących na przejściach dla pieszych i w ich rejonie.

sierż. Marlena Skórkiewicz