2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Katyń – morze polskiej krwi

by Marek Sokołowski on Kwiecień 8, 2015 · 1 comment

Obchodzimy w tym roku 75 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wojska Radzieckie – NKWD, wiosną 1940 roku, zamordowały ponad dwadzieścia tysięcy polskich oficerów i podoficerów WP, KOP, funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.  W 1990 r., po 50 latach milczenia, władze rosyjskie przyznały się do tej zbrodni. W Szydłowcu przed 5 laty w Parku Niepodległości odsłonięty został obelisk w formie dwóch krzyży oplecionych drutem kolczastym, dedykowany ofiarom Katynia, a szczególnie zamordowanemu w Katyniu por rez. Stanisławowi Szmoniewskiemu (awansowanemu pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 roku,  do stopnia kapitana), przedwojennemu nauczycielowi z Szydłowca. Posadzono wtedy także dąb katyński poświęcony jego pamięci.

Odsłonięcie pomnika, zbiegło się z nową ofiarą polskiej krwi, z tragiczną śmiercią pasażerów samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu osobami udającymi się na obchody 70 lecia zbrodni katyńskiej.

W tym roku 10 kwietnia w Parku Niepodległości o godz. 10 odbędzie się oficjalna część uroczystości upamiętniających ofiary Wschodu. Następnie w PSP nr 1 z oddziałami integracyjnymi, zaprezentowany zostanie dzieciom i młodzieży szkolonej oraz gościom montaż słowno-muzyczny „Katyń – morze polskiej krwi”.

Widowisko przygotowali uczniowie klas IV b i VI a pod kierunkiem nauczycielek: Grażyny Olesińskiej, Edyty Góreckiej i Renaty Gromek