2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Katyń, bolesna rana która trwa..

by Marek Sokołowski on Kwiecień 10, 2014

W czwartek , 10 kwietnia br., w naszym mieście pod tablicą upamiętniającą bestialskie wydarzenia z 1940 r. uczczono pamięć  zawodowych oficerów, którzy zginęli w lesie katyńskim. W obchodach w Parku Niepodległości uczestniczyły władze samorządowe Miasta i Powiatu , przedstawiciele kościoła, kombatanci ,nauczyciele, uczniowie szydłowieckich szkół oraz mieszkańcy. Uroczystość poprowadzili Pani Grażyna Olesińska Wicedyrektor PSP im. Jana III Sobieskiego oraz Pan Rafał Arak nauczyciel historii.

Podczas uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, po którym wspólnie odmówiono modlitwę za wszystkie ofiary. Na zakończenie obchodów w Parku Niepodległości Delegacje złożyły wiązanki kwiatów , zapalono znicze a wszyscy zgromadzeni oddali hołd ofiarom przed pomnikiem Katyń-1940.

Motywem przewodnim dzisiejszych uroczystości były słowa bł. Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”. bł. Jan Paweł II.

Dalsza część obchodów odbywała się w PSP nr 1 im Jana III Sobieskiego. Uczniowie kl. VI a pod kierunkiem Urszuli Bugaj i Edyty Nowakowskiej wykonali niezwykle wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. „Mgły i cienie Katynia” , który doskonale oddał atmosferę tamtych zdarzeń. Przedstawienie miało bardzo wzruszający , refleksyjny i podniosły charakter. Wywarło ogromne wrażenie na słuchaczach, przybliżyło i pogłębiło ich wiedzę na temat zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich oficerach przez Rosjan.

„Miednoje, Charków, Piatichatki, Kuropaty, Bykownia to nazwy miejsc kaźni polskich żołnierzy. Jednak to Katyń stał się symbolem męczeństwa naszych oficerów w walce z radzieckim okupantem. To tam zginęło około cztery i pół tys. oficerów jeńców obozu w Kozielsku. Prawdę o tej okrutnej zbrodni władze radzieckie ukrywały przez ponad 50 lat, choć Polacy wiedzieli o niej od dawna. Dopiero w latach 90 – tych XX wieku rząd Rosji oficjalnie przyznał, że za tamtą bestialską masakrę odpowiedzialne były ówczesne służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego.

Jednym z jeńców obozu w Kozielsku, których zamordowano strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim wiosną 1940 roku, był kapitan Stanisław Szmoniewski, nauczyciel męskiej Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w Szydłowcu. Urodzony w 1903 r. na kresach, w Dzibułkach, powiat żółkiewski, Stanisław Szmoniewski był ochotnikiem w wojnie polsko bolszewickiej 1920 r., a następnie ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kielcach. Zamieszkał w Szydłowcu w latach 20 tych XX wieku, gdzie, jako prawdziwy pedagog z powołania, kształcił młodzież w duchu patriotyzmu i poszanowania ojczyzny. To właśnie na jego cześć 15 kwietnia 2010 r. posadzony został Dąb Katyński i odsłonięta pamiątkowa tablica. Mają nam one przypominać o tym, że prawdziwi bohaterowie, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, trwać będą wiecznie w naszej pamięci. Chwała bohaterom!

Do tamtej historii sprzed 70 lat życie dopisało kolejny rozdział, kiedy to 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęli najważniejsi przedstawiciele władz polskich na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Organizatorami byli Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego.

Tekst i foto A.G.