2022-12-09

Imieniny:

Kasy fiskalne 2018 – dane przez internet

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 8, 2017

Polski ustawodawca pracuje obecnie nad zmianami w prawie, które będą dotyczyły m.in. zasad działania kas rejestrujących. Wspomniane regulacje zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku, a za ich sprawą w wielu przedsiębiorstwach pojawią się urządzenia przystosowane do pracy w systemie online. Innymi słowy, kasy pozwalające na transmisję danych przez łącze internetowe.

Polskie przepisy fiskalne nieustannie się zmieniają. Przykładowo: ustawodawca stopniowo zobowiązuje kolejne grupy podatników do stosowania kas rejestrujących bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Jednakże, wprowadzenie systemu fiskalizacji online nie będzie zwykłą modyfikacją dotychczasowych regulacji prawnych. To swego rodzaju rewolucja w przepisach, która ma pozwolić na centralne monitorowanie czynności wykonywanych przez krajowych podatników. A będzie to możliwe właśnie za sprawą nowych kas fiskalnych oraz dodatkowych funkcjonalności tych urządzeń.

Transmisja danych do serwerów MF

Pomimo tego, że obowiązujący obecnie system fiskalizacji jest uważany za ugruntowany i bezpieczny, brakuje w nim narzędzi, które zapewniałyby szybkie i skuteczne monitorowanie transakcji sprzedaży. Również same kasy rejestrujące nie są obecnie dostosowane do wymogu stałego przesyłania danych, dotyczących m.in. prowadzonego handlu i wystawianych paragonów. Dlatego na początku 2018 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju, które wprowadzi nowe kryteria techniczne dla produkowanych i eksploatowanych urządzeń fiskalnych. Natomiast jednym ze skutków zmian w przepisach będzie ustanowienie standardowego protokołu komunikacyjnego – odpowiedzialnego za bezpieczną i bieżącą transmisję informacji do centralnego repozytorium MF.

Stała współpraca kas fiskalnych z serwerami nadzorowanymi przez Ministerstwo Finansów nie będzie możliwa bez odpowiednich portów i modułów, które pozwolą na przesyłanie danych przez internet. Dlatego też w nowych urządzeniach, produkowanych od początku 2018 roku, znajdą się również interfejsy zapewniające emitowanie danych w trybie online. Równocześnie jednak, ustawodawca nie zakłada, że tylko jedno medium, np. sieć GSM, umożliwi przesyłanie informacji. Podatnicy sami zdecydują, za pomocą jakiego łącza internetowego ich kasy będą współpracowały z serwerami MF.

Kasy gotowe na pracę przez internet

Urządzenia fiskalne, spełniające wszystkie wymogi systemu online, zaczną trafiać na polski rynek w 2018 roku. Okazuje się jednak, że podatnicy już dziś mogą sięgać po kasy rejestrujące, które w przyszłości zagwarantują m.in. przesyłanie danych przez internet. Taką szansę dają bowiem urządzenia marki Elzab, a konkretnie – modele z certyfikatem Online Ready.

Akcja zorganizowana przez polskiego producenta technologii sprzedaży jest odpowiedzią na proces, który w przyszłości będzie dotyczył wielu przedsiębiorstw. System fiskalizacji online wymusi bowiem stopniową wymianę kas na modele dostosowane do nowych regulacji prawnych. Niemniej, jeżeli podatnik zdecyduje się na urządzenie posiadające certyfikat Online Ready, będzie mógł je po prostu zmodernizować i wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności. W związku z tym, zniknie konieczność zastąpienia dotychczasowego modelu nową technologią.

Na tej stronie można sprawdzić kasy fiskalne przygotowane do pracy w systemie online: https://www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online