2022-08-19

Imieniny: Filipiny i Eustachego

Kamień naturalny w łazience – pielęgnacja

by Bartosz Kaluga on Sierpień 18, 2016

Granit i marmur kapitalnie prezentują się w łazienkach, dlatego jeżeli zależy ci na uzyskaniu ekskluzywnego wyglądu tej przestrzeni, warto odwiedzić zakład kamieniarski.

Kamień naturalny w łazienkach najczęściej wykorzystywany jest do wykończenia blatów. Kamienne blaty są bardzo trwałe, eleganckie, odporne na uszkodzenia i wprowadzają nawet do małych łazienek luksusowy wygląd. Także kamień może być zastosowany do wykończenia podłogi oraz ścian – bardzo dobrze nadaje się jako zamiennik zwykłych płytek ceramicznych.

Jeżeli chcesz zdecydować się na kamień w łazience, musisz również pamiętać o tym, aby odpowiednio go pielęgnować, dlatego też za ten elegancki i ekskluzywny wygląd trzeba będzie zapłacić czasem poświęconym na czyszczenie i konserwację nawierzchni kamiennych. O czym trzeba w szczególności pamiętać?

Na zanieczyszczenia i zaplamienia najbardziej narażony jest marmur, wobec tego jego pielęgnacja powinna być staranniejsza od granitu, który z kolei bardzo dobrze radzi sobie w wilgotnych przestrzeniach.

Stosowanie zwykłych środków czyszczących nie jest jednak wskazane, przede wszystkim środków ze ściernymi granulkami, chlorem lub kwasami, ponieważ mogą one doprowadzić do zniszczenia nawierzchni i tym samym nie będzie ona prezentować się zbyt ładnie.

Przede wszystkim zaleca się stosować środki dedykowane do czyszczenia kamienia naturalnego, których skład nie powoduje jego uszkodzenia. Najczęściej środki tego rodzaju mają postać emulsji lub płynów. W celu wyczyszczenia blatu, okładzin ściennych lub podłogi, należy najpierw usunąć z nich kurz suchą ściereczką, a potem zastosować preparat zgodnie z jego instrukcją na etykiecie.

Należy również pamiętać o tym, że kamienie dekoracyjne zastosowane w łazience muszą być regularnie poddawane impregnacji – najczęściej w okresie od pół roku do około trzech lat zależnie od zastosowanego środka. Dobrze zaimpregnowany granit i marmur są łatwiejsze w czyszczeniu i wyglądają dłużej jak nowe, dlatego nie można zapominać o regularnej impregnacji.