2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Kaleka czy coolawy. Warsztaty w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Listopad 6, 2014

Na zaproszenie Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT w dniach 29-31 października Marek Sołtys oraz Karol Brzegowy z Fundacji TPSW poprowadzili warsztaty pn. Kaleka czy COOL-awy. W warsztatach wzięły udział dzieci oraz młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów w Orońsku i  w Szydłowcu. Jest to kontynuacja dyskusji jaką w zeszłym roku podjął PROJEKTORIAT o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w szczególności w naszym mieście. Zeszłoroczne działania odbywały się pod hasłem JesteśMY

Warsztaty edukacyjne Kaleka czy COOL-awy, mają za zadanie integrację społeczną i likwidację barier mentalnych między osobami z niepełnosprawnością a osobami sprawnymi. Uczą sposobów porozumiewania się z osobami niesłyszącymi, pomocy osobom niewidomym i niedowidzącym czy osobom na wózkach. Mówią również o osobach starszych i rodzicach z wózkami dziecięcymi. Poprzez wejście w rolę osób z dysfunkcjami, poprzez ćwiczenia z laskami, wózkami, poprzez wiele ćwiczeń, scenek, filmów, zdjęć, poprzez pokazy na żywo pracy psów asystujących wzbogacamy wiedzę ale i pobudzamy wrażliwość młodzieży. Pokazujemy w sposób ciekawy, atrakcyjny osoby z niepełnosprawnościami jako osoby pozytywne, mogące realizować swoje pasje, mające miejsce w społeczeństwie. Pokazujemy, że wiele stereotypów stygmatyzujących to nie uzasadnione uprzedzenia bez pokrycia w rzeczywistości. A równocześnie przestrzegamy przed sytuacjami groźnymi czy grożącymi wypadkiem bądź uszkodzeniem ciała.

Wciągamy młodzież w dyskusję i mamy mnóstwo sygnałów ze szkół, że nasze warsztaty są nie tylko atrakcyjne ale i potrzebne.

Warsztaty odbyły się w ramach cyklu Kaleka czy COOLawy, wymyślonego przez Marka Sołtysa i Karola Brzegowego z Towarzystwa Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Projektoriat był partnerem tej akcji w Szydłowcu.

fotografie: Barbara Sochacka TAK PROJEKTORIAT