2022-05-16

Imieniny: Laury i Adolfa

„Jedynka” w Orszaku Trzech Króli

by Marek Sokołowski on Styczeń 11, 2016

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu wraz z dyrektor Danutą Gnat, wicedyrektor  Grażyną Olesińską i nauczycielami, wzięli czynny udział w  Szydłowieckim Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szydłowca 6 stycznia br. Po oficjalnym przywitaniu gości i prezentacji uczestników Orszaku, barwny korowód podążając  za Gwiazdą Betlejemską, wyruszył ulicami miasta do Stajenki, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.  Uczestnicy Orszaku podzieleni zostali na  trzy kontynenty: Azję, Europę i Afrykę. Każdemu kontynentowi był przypisany król i barwa. Nasza szkoła reprezentowała  Europę, więc dominował kolor czerwony. Najmłodsi uczniowie byli przebrani za rycerzy zaopatrzonych w miecze, tarcze, dzidy.  Były  aniołki, choć nie zabrakło również diabełków. Większość uczniów miało na głowach orszakowe korony.

 Podczas Orszaku mogliśmy podziwiać Zakrzewianki w strojach szlacheckich,  jeźdźców w strojach historycznych, chińskiego smoka, oraz bębniarzy i szczudlarzy. Uczniowie ze szkól szydłowieckich przedstawiali scenki rodzajowe ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu. PSP nr 1 reprezentowali uczniowie z klasy 5b i 4a, którzy w przebraniu  diabłów i aniołów stoczyli  straszliwą walkę o ludzkie dusze. Na szczęście siły ciemności zostały pokonane i po raz kolejny  zatryumfowało dobro.

 Nieodzownym  elementem Orszaku  było wspólne śpiewanie kolęd przez uczniów, rodziców i mieszkańców Szydłowca.  Na zakończenie  Orszaku uroczystego finałowego błogosławieństwa wszystkim zebranym udzieli bp Piotr Turzyński.

 Mimo zimowej aury, wszyscy uczniowie – uczestnicy Marszu, byli zadowoleni i wyrazili chęć udziału w Orszaku Trzech Króli za rok.

Info: Dorota Suligowska