2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

Jedenasta kwesta na zabytki cmentarza w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Listopad 2, 2013 · 1 comment

Jak co roku 1 listopada kwestowano na rzecz odnowy zabytków szydłowieckiej nekropoli. Wolontariusze zachęcali odwiedzających groby do podarowania kilku złotych na ten cel. Tym razem mieszkańcy miasta i goście odwiedzający cmentarz parafialny podarowali 5647 złotych i 1 funta brytyjskiego. Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na renowację zabytkowej figury Matki Boskiej.

Kwestę po raz jedenasty zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szydłowca. Wpisała się ona już w tradycję uroczystości Wszystkich Świętych w Szydłowcu. W tym roku uzbierano 1600 złotych więcej jak przed rokiem. Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, składa podziękowania zarówno wolontariuszom jak i wszystkim ofiarodawcom. Pani Irena Przybyłowska-Hanusz, szczególne podziękowania za pomoc w organizacji składa panu Mirosławowi Bąkowi.

Za pieniądze z poprzednich zbiórek odrestaurowano kilka rzeźb i kamiennych nagrobków, będących zabytkami kultury materialnej, szczególnie istotnych ze względu na wiekowe kamieniarskie tradycje Szydłowca[MS1] .

Bardzo ciepły i słoneczny dzień sprzyjał kwestującym i tym wszystkim którzy odwiedzali groby bliskich.  Na cmentarz po sumie w farze św. Zygmunta, tradycyjnie dotarła procesja, w czasie której przy 5 stacjach modlono się w wypominkach za zmarłych.

Na cmentarzu wojennym z 1939 roku wartę zaciągnęli strzelcy ze Związku Strzeleckiego. Wzmożony ruch wokół cmentarza nadzorowali strażnicy miejscy i policjanci, których wspierali pomocą uczniowie z klasy policyjnej Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu.


[ MS1]