2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Jan Jaworski, wyróżniony za pracę dla rzemiosła polskiego

by Marek Sokołowski on Lipiec 7, 2014

24 czerwca 2014 roku na Kongresie Rzemiosła Polskiego delegat Ziemi Radomskiej Jan Jaworski otrzymał najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze „Szablę Kilinskiego” za pracę na rzecz rzemiosła polskiego. W tym dniu z całej Polski otrzymało to wyróżnienie 11 osób. Pan Jan jest jedyną osobą z powiatu szydłowieckiego, wyróżnioną tym najwyższym odznaczeniem nadawanym przez kapitułę Związku Rzemiosła Polskiego.

Jan Jaworski jest Prezesem Izby Rzemieślniczej w Radomiu. Rzemieślnikiem i działaczem rzemieślnicznym jest od ponad 30 lat. W tym roku mija 33 lata odkąd rozpoczął swoją działalność ślusarską. Ziemię Radomską na ogólnopolskich konresach rzemiosła reprezentują razem z nim także: Bogusław Duda z Radomia i Janusz Pucułek z Pionek.

W rozmowie z Portalem Szydłowieckim Jan Jaworski mówił – moim motto jest to, że każdy kto wykonuje prace na rzecz rzemiosła powinien mieć świadomość, że jego praca służy drugiemu człowiekowi. To przyświeca mojej codziennej pracy, mojej służbie dla rzemiosła – powiedział w rozmowie z nami Jan Jaworski.

Cechy Rzemiosł, Izby Rzemieślnicze, Spółdzielnie Rzemieślnicze czy Związek Rzemiosła to są struktury, które służą rzemieślnikom. Rzemieślnicy działają w bardzo trudnym dla nich okresie czasu.

Próbujemy odbudować rzemiosło i dostosować je do dzisiejszych czasów. Nie jesteśmy wspierani przez państwo. Na ostatnim konkresie z ciekawą inicjatywą wyszła Izba z Katowic. Kongres zajął w tej sprawie stanowisko i poparł tworzenie obywatelskiego projektu dotyczącego ustawy o rzemiośle,  ustawy dostosowanej do obecnych czasów. Zbieramy teraz podpisy do projektu. Jesteśmy w Unii Europejskiej, a nie mamy takich samych praw i przywilejów jak rzemieślnicy w krajach sąsiedzkich – tłumaczył Jaworski.

Pan Jan jest jedną z osób, które odbudowywały struktury rzemiosła w Szydłowcu. W latach 80 – tych razem z Romanem Szparagą, Jurkiem Jedlińskim, Władysławem Pochylskim, Piotrem i Markiem Sokołowskimi, Adolfem Łaskim i wieloma innymi działaczami utworzyli Cech Rzemiosł w Szydłowcu.

Kupiliśmy stary budynek, który później zburzyliśmy i wybudowaliśmy nowy budynek, który jest i służy do tej pory. Od tamtej pory dbamy, żeby to rzemiosło rozwijało się  i muszę przyznać, że nie jest lekko. Na przestrzeni lat widzię, że środowisko się zintegrowało, a potrzeba było czasu, żeby ludzie przekonali się, że w grupie jest siła. Moją domeną jest praca poprzez zespół. Każdą wolną chwilę staram się poświęcić dla Szydłowca i namawiam wszystkim do budowania zespołu, indywidulanie w dzisiejszych czasach w przestrzeni społecznej jest trudno coś osiągnąć – mówił Pan Jan.

Zapytaliśmy również czy w Szydłowcu łatwo jest działać dla dobra rzemiosła polskiego?

Są momenty bardzo pozytywnej współpracy z władzami naszego miasta i powiatu, ale są też momenty, które rozczarowują. Szczerze mogę powiedzieć, że przez ostatnie lata niewiele zrobiono dla poprawienia warunków zatrudnienia. Pomimo że osobiście działam również Radzie do Spraw Rynku i Pracy. Obecnie założyliśmy taki postulat do zrealizowania, że musi przyjechać do Szydłowca Wojewódzki przedstawiciel Urzędu Pracy i przedstawiciel Ministerstwa Pracy. Potrzebne są rozmowy, bo my nie możemy pogodzić się z tym, że powiat Szydłowiec jako obszar o największym bezrobociu w Polsce jest traktowany tak samo jak Warszawa i inne miasta. Ma do spełnienia te same wskaźniki, te same przepisy obowiązują nas i duże środowiska. Moim osobistym zdaniem tu u nas powinna być inna strefa ulg.

Bardzo ważnym tematem w rzemiośle jest szkolenictwo zawodowe. Niektóre zawody zanikają. Szkolnictwo zawodowe zostało praktycznie zlikwidowane. Tylko w rzemiośle powstały zakłady pracy i dzięki temu utrzymane jest szkolnictwo zawodowe.

U nas w warsztatach pracy uczniowie pobierają naukę praktyczną a uczą się w szkołach zawodowych. Mamy też swoją szkołę jako rzemiosło ziemi radomskiej, która działa w Grójcu. Szkolnictwo jest naszą domenom i na nie kładziemy główny nacisk, aby odbudować kadrę w zawodzie. Nauka zawodu jest najważniejsza – tłumaczył  prezes Jaworski.

Odnosząc się do przyznanego najwyższego rzemieślniczego wyróżnienia mówił – Jestem zaszczycony tym, że doceniono mnie i moją pracę i działania. To jest nagroda nie tylko moja, ale również moich współpracowników, jestem szcześciarzem, że znajduje się wśród takich ludzi. Serdecznie dziękuje wszystkim za owocną współpracę, a tę nagrodę, którą uważam za zespołową dedykuję dla całego rzemiosła szydłowieckiego. Co roku w innym mieście Izba Rzemiosła na terenie województwa mazowieckiego organizuje święta rzemiosła, było ” Święto Rzemiosła” w Szydłowcu, czy „Uliczka Tradycji” w Radomiu, serdecznie już dziś zapraszam na organizowane przez nas święta – dodał na koniec Jan Jaworski, a na co dzień do korzystania z wytworów pracy i usług rzemiosła.