2022-12-07

Imieniny:

Jakie projekty domów wybierają Polacy?

by Bartosz Kaluga on Marzec 22, 2017

Budowa domu to jedna z poważniejszych decyzji w życiu. Na co zwrócić uwagę żeby wybrać dom w pełni funkcjonalny dla całej rodziny? Na jakie rozwiązania postawić, aby wybrać mądrze? Jakie domy wybierali Polacy w 2016 r.? Sprawdź!

Najczęstsze wybory

Sprawdzone i najbardziej popularne projekty domów jednorodzinnych zawierają kilka wspólnych komponentów. Muszą być one ekonomiczne w budowie i funkcjonalne dla przyszłych jego mieszkańców. Logiczne i ergonomiczne usytuowanie pomieszczeń na planie domu jest kolejną bardzo ważną kwestią dla użytkowników.

Statystyki wskazują, że w 2016 roku Polacy najchętniej wybierali projekty domów z poddaszem i garażem. Ponad połowa inwestorów (55%) zdecydowała się na poddasze, aż 75% z nich dodatkowo wybiera opcję z garażem. Jedynie 25% nie uwzględnia go w swoim planie. Do kolejnych popularnych domów należą parterowe. Bierze je pod uwagę 41% osób planujących budowę, w tym znów większa część, bo aż 60%, skłania się ku garażowi.  Pozostałe 4% osób postawiło na budynek piętrowy, o przynajmniej jednej dodatkowej, „pełnej” kondygnacji.

Domy z poddaszem

Co sprawia, że domy parterowe i te z użytkowym poddaszem są aż tak pożądane? Przede wszystkim można wywnioskować, że Polakom podobają się kompaktowe, regularne i proste kształty. Takie domy najczęściej cechują się dość prostym ułożeniem pomieszczeń, co znacznie ułatwia codzienną komunikację. Propozycje z poddaszem często przypominają klasyczne dworki, które nigdy nie wychodzą z mody, przywodzą na myśl dawne rezydencje. Oczywiście wybór projektów jest tak ogromny, że dom może być również utrzymany w nowoczesnym stylu, idealnym zwłaszcza dla osób idących z duchem czasu. Na przestrzeni czasu ujawniają się również inne zalety. Budynki z poddaszem okazują się niezwykle ekonomiczne, tanie w utrzymaniu, energooszczędne. Jest to idealny typ domu dla wielopokoleniowej rodziny, zwłaszcza ze starszymi dziećmi, które potrzebują więcej prywatności. Mogą z niej skorzystać mieszkając na poddaszu, nieco oddzielonym od rodziców.

Użytkowe poddasze to także doskonałe miejsce do stworzenia strefy prywatnej w domu, w której znajdują się sypialnie, garderoby i łazienka domowników. To doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy. Parter gospodaruje się jako część dzienną, wspólną. Tworzą go najczęściej kuchnia z jadalnią otwarte na salon oraz łazienka. Warto także zadbać o komfort odwiedzających nas gości, którzy chętnie zostają na noc, przeznaczając dla nich jeden oddzielny pokój. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno domownicy będą czuli się swobodnie, a goście nie będą odwiedzać części prywatnej domu. Wyraźne oddzielenie dwóch stref powoduje, że hałasy z parteru nie przedostają się wyżej, co jest szczególnie przydatne dla rodzin z dziećmi, które często przyjmują gości.

Postaw na garaż

Zastanawiający jest także fakt, że większość domów w 2016 roku zawierała w swojej bryle garaż. Jest to z pewnością niezwykłe udogodnienie – pozwala na wniesienie zakupów bezpośrednio z samochodu do kuchni czy spiżarni, w deszczowy lub śnieżny poranek pozwala uniknąć niesprzyjających warunków atmosferycznych. To także okazja do zaoszczędzenia miejsca na działce. Wolnostojące garaże tworzą dodatkową zabudowę na działce, która w tym wypadku jest zbędna. Tę wolną przestrzeń można wykorzystać zakładając ogród warzywny lub piękne klomby kwiatowe. Garaż w bryle domu to też oszczędność pieniędzy – jedna ściana jest wspólna dla części domu i garażu, poza tym inwestor może pozwolić sobie na tańszy zakup materiałów budowlanych. Tak bliskie sąsiedztwo części mieszkalnej i garażu pozwala na łatwe połączenie i doprowadzenie wszystkich koniecznych instalacji.