2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Jakie lokaty bankowe możesz założyć?

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 22, 2016

Lokaty bankowe należą do produktów pozwalających na pomnażanie zaoszczędzonych pieniędzy. Osoby zainteresowane założeniem lokaty powinny wiedzieć, że istnieją różne rodzaje lokat. W efekcie możliwe jest wybranie takiej, która w 100% spełni oczekiwania.

Banki oferują liczne produkty umożliwiające pomnażanie zaoszczędzonych pieniędzy. Do najpopularniejszych należą lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Pod terminem „lokata bankowa” kryje się przynajmniej kilka produktów, które różnią się nie tylko oprocentowaniem, lecz także możliwością dostępu do zgromadzonych środków. Jeżeli poszukujesz idealnej lokaty dla siebie, to powinieneś sprawdzić, co banki mają aktualnie w ofercie i porównać poszczególne produkty.

Najpierw ranking, potem umowa

By wybrać dobrą lokatę, wcale nie trzeba wczytywać się w materiały reklamowe poszczególnych banków. Jako zainteresowany takim produktem powinieneś wiedzieć, że co miesiąc powstają rankingi lokat, w których lokaty bankowe są najczęściej uszeregowane według wysokości oferowanego oprocentowania. Autorzy takich zestawień często zamieszczają dodatkowe uwagi, które dotyczą m.in. konieczności skorzystania przez klienta z innych produktów bankowych.

Ranking nie zawsze odpowiada na pytanie, która lokata jest najlepsza. Z drugiej strony pozwala na wytypowanie produktów, którym warto się bliżej przyjrzeć. W efekcie klient nie traci czasu na dokładne zapoznawanie się z materiałami dotyczącymi poszczególnych produktów.

Co znajdziesz w ofercie banków?

Oferta banków w zakresie lokat jest dość szeroka. Poza standardowymi produktami cieszącymi się największą popularnością wśród klientów należy wskazać również na:

  • lokaty nocne – bardzo ciekawy produkt, który z powodzeniem można traktować jako alternatywę dla tradycyjnego konta oszczędnościowego. Lokata jest aktywna wyłącznie w nocy, kiedy to pieniądze wypracowują odsetki. W dzień środki są dostępne dla klienta – może on nimi dowolnie zarządzać;
  • lokaty rentierskie. W odróżnieniu od standardowych lokat wypracowane zyski (odsetki) nie podlegają kapitalizacji. Na podstawie umowy zawartej z klientem bank jest zobowiązany przelewać je na wskazane konto lub wypłacać do rąk klienta w placówce;
  • lokaty, które można negocjować. Takie lokaty nie są dostępne dla wszystkich klientów. To propozycja wyłącznie dla tych, którzy posiadają spore oszczędności, np. powyżej 100 tys. zł. Wówczas banki są najczęściej zainteresowane rozmową o indywidualnych warunkach założenia lokaty.

W zależności od polityki realizowanej przez bank wymienione lokaty są dostępne dla wszystkich konsumentów lub wyłącznie dla dotychczasowych klientów banku.

Jeśli nie boisz się ryzyka…

…powinieneś poznać mechanizm działania lokat inwestycyjnych. Są to lokaty, w przypadku których wypracowany zysk jest uzależniony od trafności decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez specjalistów na rynkach, np. walutowym. W efekcie klient może – ale nie musi – zarobić znacznie więcej. Dobra wiadomość jest taka, że osoba zainteresowana nie straci kapitału – zawsze jest on zwracany.