2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

W jakich sytuacjach może nam pomóc biuro rachunkowe

by Bartosz Kaluga on Grudzień 4, 2018

Prowadząc firmę musimy codziennie zmagać się z różnego rodzaju trudnościami. Oprócz codziennej walki o klienta i zachowanie stabilnych przychodów, dochodzą także te związane z prawem podatkowym, oraz sprawami urzędowymi. Dzisiaj przepisy podatkowe zmieniają się w takim tempie, że przedsiębiorcy często nie mogą za nim nadążyć. Rozwiązaniem będzie wynajęcie dobrego biura rachunkowego, które pomoże nam uporać się z problemami. W jakich więc sytuacjach biuro rachunkowe może nam najskuteczniej pomóc?

Przed zarejestrowaniem działalności

Przed samym zarejestrowaniem działalności musimy najpierw podjąć decyzję, jaką wybierzemy formę opodatkowania. Do wyboru są trzy sposoby płacenia podatków – skala progresywna, podatek liniowy i ryczałt. Podatek liniowy często jest preferowany przez duże przedsiębiorstwa – wybór tej formy opłaca się w sytuacji, kiedy dana firma notuje przychody powyżej 100 tys. rocznie. Wtedy nie ma ryzyka wpadnięcia w nią w drugą, 32% skalę podatkową, jak to ma miejsce w przypadku podatku progresywnego. Jeżeli nie planujemy uzyskiwania aż tak dużych przychodów w pierwszym roku kalendarzowym, lepiej zdecydować się na inną formę opodatkowania. Na drugim biegunie jest ryczałt, który jest korzystny w momencie, kiedy nie mamy w firmie całkowicie żadnych kosztów i nie potrzebujemy odliczać ich od przychodów. Taka forma sprawdzi się, gdy jesteśmy np. freelancerem, a nie planujemy inwestycji w sprzęt biurowy. Najczęściej wybieranym przez nowych przedsiębiorców sposobem opodatkowania jest jednak skala progresywna 18 i 32%. Dla pewności jednak, przed samym założeniem firmy warto doradzić się biura rachunkowego, która z dostępnych form opodatkowania będzie dla nas najbardziej korzystna.

Zgłoszenie do ZUS i VAT

Po zarejestrowaniu działalności w ciągu 7 dni od dnia rejestracji, musimy zarejestrować się także jako płatnik w ZUS. W celu regularnego opłacania składek, należy comiesięcznie wysyłać do ZUS druk DRA, który jest potwierdzeniem wysokości składek, które opłacamy. Jeśli nie znamy dokładnej wysokości składek, spytajmy swoje biuro rachunkowe, by pomogło nam w ich wyliczeniu, a następnie składało za nas co miesiąc druki DRA. Pomoże to w zaoszczędzeniu czasu, jaki musielibyśmy spędzać na przygotowywaniu deklaracji. Podobnie jest też z VAT – W celu rejestracji jako płatnik należy zgłosić do Urzędu Skarbowego specjalne druki. W drukach tych zaznaczamy, czy chcemy być płatnikiem tylko w Polsce, czy też chcemy nabywać lub sprzedawać towary do całej UE. Tutaj też warto poprosić o pomoc księgowego, by doradził nam, jak wypełnić taki druk, by za kilka miesięcy nie okazało się, że źle wypełniliśmy jedno z pól. Pamiętajmy też, że do kwoty 200 tys. złotych przychodu w danym roku kalendarzowym przysługuje nam zwolnienie z VAT. Jeśli więc nie chcemy – nie musimy być jego płatnikiem. 

Podsumowanie

Jak widać, jest sporo sytuacji gdy biuro rachunkowe może nam pomóc w codziennym funkcjonowaniu firmy, a opisana część, to tylko niektóre z nich. Warto więc wybrać dobre biuro, by nie musieć martwić się o sprawy urzędowe.

Artykuł powstał we współpracy z CredoTax – Biuro rachunkowe Poznań