2019-06-18

Imieniny: Wincentego i Wodzisława

Jak zachować się podczas burz i ulew?

by Marek Sokołowski on Czerwiec 6, 2013

Komunikat Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie:
„Trwa sezon wiosenno-letnich burz i deszczów. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przygotowało dla mieszkańców Mazowsza poradnik dotyczący zachowania się podczas intensywnych opadów:

Przygotuj się:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

2. Ulewę najlepiej przeczekać w budynku.

3. Zamknij i zabezpiecz okna oraz drzwi. Podczas opadów deszczu sprawdzaj ich szzelność.

4. Usuń z balkonów, tarasów, parapetów i okien rzeczy, które mogą zamoknąć lub zostać uszkodzone.

5. Jeżeli twój dom znajduje się na obniżonym terenie zabezpiecz drzwi i okna do piwnicy workami z piaskiem.

6. Unikaj przebywania w najniższych kondygnacjach budynków, np. w piwnicach, gdyż mogą zostać one zalane. W miarę możliwości usuń z tych miejsc wartościowe przedmioty i urządzenia elektryczne.

7. Sprawdź drożność rynien odprowadzających wodę z dachu.

8. Zbierz skoszoną trawę z trawników, gdyż może ona zatykać studzienki kanalizacyjne oraz ograniczać przepustowość rowów i przepustów.

9. Sprawdź czy rów znajdujący się przy twoim domu oraz przepust pod twoim przejazdem jest drożny, umożliwi to sprawny spływ wody.

10. Jeśli na twoim parkingu podziemnym pojawia się czasem woda, wyprowadź z niego swój samochód.

11. Jeżeli zamierzasz wyjeżdżać samochodem sprawdź stan techniczny pojazdu, w szczególności wycieraczki poziom płynu do spryskiwaczy.

12. Jeśli jedziesz samochodem unikaj tuneli i dróg położonych na obniżonym terenie oraz w pobliżu małych cieków wodnych, gdyż mogą być one zalane.

13. Unikaj przebywania w pobliżu małych cieków wodnych i rowów melioracyjnych, gdyż mogą one w szybkim tempie wezbrać i zwiększyć prędkość nurtu.

14. Zarządco sprawdź czy twój obiekt jest przygotowany do przyjęcia i odprowadzenia dużych ilości wód opadowych. Podejmij w tym zakresie działania prewencyjne np. wypompuj wodę ze zbiorników wyrównawczych. Sprawdź również drożność spływów wody terenu działki do kanalizacji deszczowej, rowów oraz zbiorników wyrównawczych.

Reaguj, działaj, informuj:

1. Pamiętaj! O wszystkich zdarzeniach mających istotny wpływ dla bezpieczeństwa ludzi informuj straż pożarną.

2. Jeżeli zauważysz pojawiającą się wodę w piwnicy sprawdź okna i drzwi. Wyłącz urządzenia elektryczne, gdyż mogą one zostać uszkodzone, a osoby przebywające w ich pobliżu – porażone. Zabezpiecz miejsca przesiąkania/wlewania się wody, a jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszać poinformuj odpowiednie służby.

3. Jeśli jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji na drodze (np. naruszony przepust, podmyta lub zalana droga, niedziałająca sygnalizacja świetlna, itp.) poinformuj zarządcę drogi lub odpowiednie służby.

4. Jeśli w twoim otoczeniu mieszkają osoby starsze i samotne sprawdź czy zabezpieczyły siebie i swój dom oraz czy nie potrzebują pomocy.”

Czy tego typu komunikaty przydadzą się w sytuacji realnego zagrożenia? Na pewno zdania na ten temat będą podzielone, choć wydaje się że większość rzeczy tutaj zawartych to „oczywista oczywistość”.

W tym komunikacie nie wspomniano nic o tym, jak chronić się przed wyładowaniami atmosferycznymi które towarzyszą burzom w tym okresie. Jak więc chronić się przed tym zjawiskami?

Jeśli to możliwe powinniśmy schować się do najbliższego – najlepiej murowanego – budynku. Optymalne bezpieczeństwo powinno zapewnić nam przebywanie w budynku z instalacją odgromową (tzw. piorunochronem). Należy również wyłączyć sprzęt elektryczny i gazowy (zawory, bezpieczniki). Podczas burz, unikajmy rozmów telefonicznych poprzez aparaty stacjonarne przewodowe. Telefony komórkowe, nie „przyciągają” piorunów.

Jeżeli znajdujemy się w terenie, nie szukajmy schronienia pod drzewami. Unikajmy wysokich (słupy energetyczne, kominy) i niestabilnych (wiaty) konstrukcji. Przebywanie na otwartej przestrzeni oraz w zbiornikach wodnych również działa na naszą niekorzyść. Naszym schronieniem w przypadku znalezienia w terenie podczas wyładowań mogą być mosty i wiadukty, a jeśli znajdujemy się w terenie niezurbanizowanym, wykorzystajmy zagłębienia terenu – rowy i doły. Jeżeli zaś mamy wyjątkowego pecha, i nie ma możliwości wykorzystania żadnej z wyżej wymienionych porad (bo np. znajdujemy się w szczerym polu lub lesie), przykucnijmy złączając stopy i obejmijmy kolana swoimi ramionami (przy szeroko rozstawionych nogach powstaje tzw. napięcie krokowe, czyli różnica potencjałów).

Żródło

http://www.mazowieckie.pl/portal/pl/3/13080/Jak_zachowac_sie_podczas_burz_i_ulew.html