2022-12-09

Imieniny:

Jak wybrać składzik ogrodowy?

by Bartosz Kaluga on Październik 9, 2017

Składzik ogrodowy to element, który idealnie pasuje do każdego ogrodu. Można w nim przechowywać wiele narzędzi używanych w ogrodzie. Zatem jak wybrać idealny składzik ogrodowy?

Doskonały składzik ogrodowy

W ostatnim czasie coraz więcej osób poszukuje idealnego składzika ogrodowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ dużo ludzi decyduje się na budowę własnego domu w spokojnej okolicy i przy okazji chce zagospodarować odpowiednio swój ogród. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że takie składziki ogrodowe to doskonałe rozwiązanie także na działki typowo wypoczynkowe. Często zdarza się, że w takich miejscach mamy tylko i wyłącznie niewielki domek letniskowy, który nie pomieści wszystkich naszych narzędzi. Dlatego warto zainwestować nawet w niewielkich rozmiarów składzik, za pomocą którego nie tylko możemy zadbać o porządek w naszym ogrodzie, ale także możemy go również atrakcyjnie przyozdobić.

Na rynku możemy znaleźć między innymi gotowe składziki ogrodowe wykonane przede wszystkim z drewna. Różnią się one często rozmiarem, jak również kolorem. Wiele z nich ponadto posiada bardzo atrakcyjne dodatki, które z pewnością urozmaicą nasz ogród. Takie składziki mogą być typowo miejscem przeznaczonym na narzędzia ogrodnicze, jednak możemy w nich również składować drewno na opał. Nie możemy zapominać także o tym, iż mogą mieć większe rozmiary i tym samym mogą stanowić typowe domki ogrodnika. Zatem jaki składzik warto wybrać? Na jakie jego elementy powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu?

2-2

Czy okna są konieczne w składziku?

Przede wszystkim podczas zakupu takiego składzika, warto dużą uwagę zwrócić na fakt, czy wybrana przez nas konstrukcja posiada okna. Wydawać by się mogło, iż jest to mało istotny element, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż wbrew pozorom często może on wiele zmienić. Jeżeli przykładowo w takim składziku chcemy przechowywać tylko i wyłącznie drewno, nie powinniśmy zbytnio martwić się oknami. Mogą być one na wyposażeniu naszego składzika, jednak nie jest to niezbędne.

Z kolei jeśli zależy nam na tym, aby w takim składziku znajdowały się między innymi narzędzia oraz urządzenia używane przez nas w ogrodzie, warto w nie zainwestować. Dostęp do naturalnego światła jest ważny, ponieważ dzięki temu będziemy mogli lepiej oczyścić nasze przyrządy, jak również odpowiednio zabezpieczyć je przed zimą. Nie powinniśmy zapominać o tym, iż okna w takim składziku są szczególnie niezbędne, jeżeli mamy tam więcej miejsca i tym samym chcemy spędzać tam dużo czasu, przykładowo relaksując się w upalne, letnie dni. W sklepach możemy także spotkać takie rozbudowane narzędziowce, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wspomniane okna.

3-3

O czym pamiętać podczas budowy składzika?

Niewiele osób ma świadomość, jednak taki składzik ogrodowy możemy również wykonać samodzielnie. Choć w sklepach w dzisiejszych czasach jest ich bardzo duży wybór w atrakcyjnych cenach to powinniśmy pamiętać o tym, iż jego wykonanie samodzielnie wbrew pozorom nie jest takie trudne. Aby nasz składzik ogrodowy wyglądał idealnie, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio zaplanować jego wielkość. Jest to bardzo istotne, aby nie decydować się na budowę zbyt dużego składzika, ponieważ często może to okazać się niekonieczne, a jedynie wydamy więcej pieniędzy na zbędne materiały.

Jeżeli już wykonaliśmy odpowiedni projekt naszego składzika powinniśmy zadbać także o podłoże. Jest to bardzo istotne, aby podłoże było właściwie utwardzone, ponieważ dzięki temu cała budowla będzie idealnie osadzona i nic się z nią nie będzie działo. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest z pewnością wylewka betonowa. Sprawdza się ona na każdym gruncie i dzięki niej możemy mieć pewność, iż cała konstrukcja będzie solidna.

Kolejnym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas budowy składzika ogrodowego jest odpowiednia konserwacja drewna. Jak już wcześniej wspomniano, obecnie większość składzików jest wykonanych właśnie z tego surowca, dlatego powinniśmy zadbać o jego impregnację. Dzięki temu drewno będzie w pełni odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Tym samym nie będzie atakowane przez grzyby oraz pleśnie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak drewno, które przykładowo zaczyna pleśnieć lub też gnić, ma znacznie bardziej obniżone własności wytrzymałościowe od drewna w pełni zdrowego. W przypadku takich konstrukcji jest to bardzo ważna właściwość.

4-4

Cechy materiału, jak również różnego rodzaju elementy wzmacniające wytrzymałość budowanego składzika są bardzo istotne. Jednak nie powinniśmy również zapominać o tym, że ważne jest także aby taki składzik pasował do otoczenia naszego ogrodu. Dlatego warto wykonać taki projekt, który będzie osadzony w stylu otoczenia naszego domu lub też działki. Dzięki temu zyskamy nie tylko doskonałe miejsce do przechowywania narzędzi oraz urządzeń, ale także będzie to idealny element wyposażenia naszego ogrodu.

Aby nasz składzik ogrodowy doskonale pasował do otoczenia naszej działki, warto wykonać go przykładowo z drewna podobnego do tego, którym jest obity nasz dom (jeżeli posiada takie elementy). Nie powinniśmy zapominać o tym, aby dokładnie zastanowić się nad stylem takiego składzika. Jeżeli nasza nieruchomość jest bardziej nowoczesna, taki składzik także powinien być wykonany z bardziej nowoczesnych materiałów. Z kolei jeżeli nasz ogród jest osadzony w bardziej romantycznym charakterze i tym samym nasza nieruchomość wygląda dosyć podobnie, powinniśmy również przyozdobić nasz składzik podobnymi elementami.

Bardzo istotny jest kolor naszego składzika narzędziowego. Niewiele osób ma świadomość, ale jeżeli taki składzik jest widoczny w naszym ogrodzie, jest on tym samym naszą wizytówką, o czym powinniśmy pamiętać podczas jego aranżacji. Dla ogrodu urządzonego w bardziej nowoczesnym stylu, doskonałym rozwiązaniem będzie składzik pomalowany na biało lub też niebiesko. Są to kolory, które także królują w modnym ostatnio stylu skandynawskim. Zamiast malowania takiego składzika, możemy także spróbować obić go drewnem w różnym kolorze. Przykładowo jeżeli całość będzie wykonana z ciemniejszego drewna, okiennice oraz drzwi możemy wykonać z drewna o jasnym odcieniu. Obecnie bardzo wiele inspiracji na ten temat możemy znaleźć także w internecie.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę składzika porządkowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie domki narzędziowe pozwolą nam na utrzymanie wszystkich niezbędnych narzędzi w czystości oraz porządku. Jest to bardzo istotne, ponieważ bardzo często zdarza się, że w garażu lub też w piwnicy nie mamy zbyt wiele miejsca na ich przechowywanie. To właśnie w takim składziku możemy bez problemu je przechować i tym samym zadbać o porządek. Warto pamiętać również o tym, iż często zdarza się, że taki domek narzędziowy ( zobacz te domki ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe ) jest doskonałym rozwiązaniem w szczególności, gdy mamy tylko niewielki kawałek działki bez żadnych zabudowań. Będzie to doskonałe miejsce do umieszczenia wszystkich istotnych narzędzi, za pomocą których będziemy mogli zaprowadzić ład i porządek na naszym kawałku gruntu.