2022-12-03

Imieniny:

Jak wybrać odpowiedni kolor elewacji domu?

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 30, 2017

Elewacja domu nadaje mu ostateczny kształt i charakter, dlatego powinna zostać dobrana w szczególnie przemyślany sposób. Nie warto podążać za przejściowymi modami czy chwilowymi kaprysami, nie przeprowadzając wcześniej odpowiedniej analizy. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę dobierając kolor elewacji oraz kiedy najlepiej zaplanować jej zmianę? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Kiedy należy zdecydować o kolorze elewacji domu?

Najdogodniejszym momentem na położenie nowej elewacji domu jest zakończenie prac nad izolacją termiczną jego zewnętrznych ścian. Dobierając określone materiały izolacyjne, doskonale opisane w poradnikach KnaufInsulation, powinniśmy wiedzieć, jaki wpływ będzie miała podjęta przez nas decyzja na późniejszy wybór elewacji. Dzięki temu unikniemy przykrego rozczarowania i będziemy odpowiednio przygotowani do rozpoczęcia kolejnego etapu renowacji czy też wykończenia wymarzonego zakątka. Jeśli chcemy, aby nasz dom prezentował się naprawdę dobrze i nie odbiegał od snutych przez lata wyobrażeń, powinniśmy także poznać wszystkie czynniki, które wpłynął na jego ostateczny wygląd już po położeniu elewacji. Wybór dostępnych na rynku produktów, w tym tynków, farb czy też drewnianych paneli, jest naprawdę szeroki, co jeszcze bardziej utrudnia podjęcie decyzji. Aby zrobić to dobrze, poznaj kilka praktycznych wskazówek!

Wskazówki, które musisz znać, wybierając elewację

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy wyborze elewacji jest zwrócenie uwagi nie tylko na aspekty estetyczne, lecz także praktyczne, i odpowiednie ich połączenie. Powinniśmy pamiętać, że elewacja ma nam służyć przez długie lata, dlatego warto wybrać taką, która dobrze poradzi sobie w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Znając właściwości poszczególnych materiałów elewacyjnych, możemy przejść do kolejnego etapu – wyboru odpowiedniego koloru. Nie powinniśmy przy tym zapominać, że nasz dom stanowi nieodłączny element otoczenia, dlatego warto zadbać o wzajemną harmonię obu elementów składających się na wspólny krajobraz. Jeśli mamy możliwość zmiany najbliższego otoczenia choćby poprzez zaaranżowanie ogrodu, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze koloru elewacji. Dobrze jest na tym etapie określić, w jakim stylu ma być utrzymane całe otoczenie – klasycznym, prostym i eleganckim czy może nowoczesnym i nieszablonowym. Skupiając się na określonym stylu, uzyskamy jednolitą i przemyślaną kompozycję. Ogromny wpływ na kolor elewacji będzie miał kolor dachu oraz jego faktura, a także układające się na nim światło. W zależności od tego, czy wybraliśmy połyskliwe, czy też matowe pokrycie dachu, będzie się ono inaczej prezentowało. Mając dach pokryty lśniącą w słońcu blacho-dachówką, powinniśmy zrezygnować z jaskrawych kolorów elewacji. Połączenie ze sobą dwóch intensywnych kolorów zazwyczaj nie robi dobrego wrażenia. Dodatkowym elementem warunkującym barwę elewacji jest kolor stolarki okiennej i drzwiowej. Ten z pozoru nieznaczny detal może zachwycająco podkreślić ostateczny efekt lub znacząco zmącić naszą wizję. Wybierając kolor elewacji, należy także wziąć pod uwagę bryłę całego budynku. Jasne kolory elewacji dobrze sprawdzają się na ścianach domów jednorodzinnych, optycznie je powiększając. Popularnymi kolorami są tutaj żółty oraz biały, które można w ciekawy sposób podkreślić poprzez odpowiednie operowanie detalami. Chcąc uzyskać klasyczne i ponadczasowe zestawienie, dobrze jest połączyć białą fasadę z czerwoną dachówką. Całość doskonale dopełni drewno lub kamienie na cokołach, nadając budynkowi, nieco bardziej nowoczesny wyraz. Jeśli chcemy uzyskać bardziej niestandardowy efekt, możemy sięgnąć po ciemne kolory elewacji. Najlepiej sprawdzają się one w domach o bardzo prostej bryle, pozbawionych detali i elementów dekoracyjnych, które mogłyby wprowadzić zbędny chaos. Decydując się na ciemne kolory, powinniśmy jednak pamiętać, że bardzo intensywnie absorbują one promienie słoneczne, co może utrudnić utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Znajomość tych kilku podstawowych zasad w połączeniu z odrobiną kreatywności, może przynieść naprawdę zachwycający efekt.

Publikacja: insane.agency