2022-12-07

Imieniny:

Jak trenować zimą?

by Bartosz Kaluga on Listopad 12, 2017

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym ograniczamy swoją aktywność fizyczną. Wolny czas spędzamy przeważnie w domu przed telewizorem lub z książką w ręku. Niestety ma to negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Jest to poważny problem, ponieważ organizm potrzebuje ruchu nawet, gdy za oknem pada śnieg i panuje mróz.

Jednak czy można systematycznie trenować przy tak kapryśnej i niesprzyjającej pogodzie? Oczywiście są osoby, które lubią biegać na świeżym powietrzu nawet przy dużym mrozie, jednak bardziej przyjaznym rozwiązaniem jest trening w domu lub klubie fitness.

Bieżnia elektryczna

Z roku na rok dobrej jakości sprzęt do ćwiczeń  jest coraz tańszy. Obecnie już prawie każdego stać na zakup urządzeń do ćwiczeń kardio takich jak na przykład bieżnia elektryczna. Zakup takiego urządzenia daje możliwość trenowania w domu przy każdej pogodzie. Co bardzo ważne bieżnia zapewnia idealne warunki do ćwiczeń, używanie jest bardzo bezpieczne i komfortowe.

Rozwiązanie takie ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Wiele osób w czasie treningu na przykład ogląda swój ulubiony serial lub słucha muzyki.

Trening w domu ma też swoje wady. Trudniej się do niego zmobilizować. Bieganie na świeżym powietrzu jest mniej monotonne i bardziej przyjemne. Łatwiej też ćwiczy się na siłowni wśród innych ludzi. Trening w domu wymaga dużego samozaparcia i odpowiedniej motywacji.

Inne urządzenia do ćwiczeń

W sklepach sportowych dostępnych jest wiele urządzeń do ćwiczeń kardio. Bieżnia elektryczna jest dobrym urządzeniem zwłaszcza dla osób, które lubią biegać. Jednak osoby pragnące urozmaicić swoje ćwiczenia mogą zdecydować się na wybór innej maszyny na przykład roweru treningowego lub steppera. Są to bardzo popularne urządzania, które dają możliwość wzmocnienia głównie mięśni dolnej części ciała.

Maszyną o bardziej ogólnorozwojowym charakterze jest orbitrek. W czasie ćwiczeń na nim pracują prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Stanowi on swego rodzaju połączenie bieżni elektrycznej, roweru treningowego i steppera.

Można zdecydować się też na zakup ergometru wioślarskiego nazywanego też wioślarzem, który jest chyba najmniej znanym spośród tu wymienionych urządzeń. Co prawda wioślarz znajduje się praktycznie w każdej siłowni i klubie fitness, jednak przy wyborze sprzętu do domu rzadko, kiedy bierze się go pod uwagę.

Wioślarz ma wiele zalet, przede wszystkim zmusza do pracy aż dziewięćdziesiąt pięć procent mięśni naszego ciała. Jest więc bardzo efektywny. Pozwala też poprawić siłę i wygląd mięśni nie tylko dolnej części ciała, ale również mięśni brzucha, pleców i ramion.