2022-12-09

Imieniny:

Jak skutecznie posprzątać w salonie?

by Bartosz Kaluga on Październik 23, 2017

Na pewno się z nami zgodzisz – salon to miejsce reprezentatywne. Spędzasz w nim bardzo dużo czasu – czy to rozmawiając z mężem, dziećmi, wymieniając najświeższe plotki z przyjaciółką, czy też prowadząc zacięte konwersacje z mamą po drugiej stronie słuchawki. To także miejsce odpoczynku – oglądania telewizyjnych wyciskaczy łez, filmów akcji, czytania wciągających kryminałów, grania z pociechą w najnowszą grę na konsoli. Jak możesz zauważyć – salon wiąże się z niezliczoną ilością wykonywanych zadań. Jest miejscem odpoczynku, spotkań, rozmów. To dla Ciebie bardzo istotny impuls do działania – pokój dzienny musi wyglądać fantastycznie, by nie rzec – wręcz nieskazitelnie! Jak w takim razie o niego skutecznie zadbać?

Harmonogram prac to podstawa!

Przede wszystkim, stwórz plan działania – bez niego ani rusz. Wykonując w odpowiedniej kolejności czynności związane z porządkami w salonie, nie zapomnisz o małych, ale za to jakże ważnych detalach. Lista zadań do wykonania powinna być charakterystyczna i przejrzyście przygotowana. Pamiętaj, że sprzątanie może okazać się zabawą, dlatego też warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Co warto w niej zawrzeć i od czego zacząć?

  • Umycie okien, ram i parapetów – czynność ta powinna być wykonywana co najmniej raz na dwa lub trzy tygodnie. Zadanie rozpocznij od przetarcia okiennych ram przy użyciu preparatu do np. drewna. Nie zapomnij o parapetach! Zakurzone szyby najpierw umyj wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie spryskaj okna już właściwym specyfikiem. Pozostałości wytrzyj papierem ręcznikowym. Dla wzmocnienia „efektu lustra”, na koniec przetrzyj szybę suchą gazą lub ściereczką z mikrofibry. Ważna informacja – nie zapomnij o zewnętrznych roletach, jeśli takowe posiadasz – im rzadziej je myjesz, tym później ciężej jest wytrzeć je z uciążliwego osadu.
  • Odkurzenie podłóg, dywanów, kompletu wypoczynkowego – w zestawie z odkurzaczem dołączana jest specjalna szczotka do odkurzania dywanów z grubym włosiem – tam okruszki czy kurz łatwiej się dostają. Zadaniem tej szczotki jest wyciągnięcie jak największej ilości włosów i innych zanieczyszczeń. Podłogi odkurzamy zwykłą końcówką. Jeśli masz więcej czasu, ponieważ przeprowadzasz generalne porządki – dywan wytrzep na dworze. Dzięki temu odzyska świeży wygląd. Nie zapomnij o sofie i fotelach – w zakamarkach lubią stacjonować okruszki, pojedyncze włosy i kurz.
  • Umycie podłogi, wytarcie kurzy – podłogę umyj wilgotnym mopem z dodatkiem płynu przeznaczonego do odpowiedniej powierzchni np. drewna czy paneli. W celu uzyskania lepszego efektu – skorzystaj z pasty, która podkreśli nieskazitelną czystość. Wytrzyj kurze ze stolika kawowego, telewizora, komód, szafek, książek, stojaka na wino, abażurów i kaloryferów.
  • Umycie włączników, kontaktów, klamki i drzwi – o nich lubisz zapomnieć, prawda? Wynika to z faktu, iż nie są widoczne na pierwszy rzut oka – szczególnie jeśli chodzi o te poukrywane, za kanapą czy telewizorem. Umycie klamki i drzwi to bardzo ważny element całości, ponieważ to na nich najczęściej osadza się najwięcej zarazków – wystarczy niedokładnie umyta dłoń.

Pobaw się w dekoratora

Końcowym punktem na liście jest już dekoracja salonu. Świeże kwiaty ustawione na stoliku kawowym, urocze, dekoracyjne poduszki, wełnisty koc, firanki w mocnym kolorze – te detale sprawią, iż wnętrze nabierze ciepła i przytulnego charakteru.

Wydaje Ci się, iż wykonywanie tych zadań zajmie Ci cały dzień? A co z Waszym rodzinnym wypadem do innego miasta? W tym wypadku warto zadbać o zatrudnienie pomocy domowej. Po co cały Twój weekend ma wypełnić sprzątanie? Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i wiele innych mniejszych miast posiada obecnie bardzo bogatą ofertę firm i osób prywatnych, zajmujących się utrzymywaniem czystości. Od czasu do czasu warto sobie pozwolić na odrobinę „luksusu” i skorzystanie z pomocy fachowca.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozamiatane: https://pozamiatane.pl/sprzatanie/warszawa