2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Jak skomplikowana jest niemiecka gramatyka?

by Bartosz Kaluga on Listopad 10, 2016

Gramatyka to najważniejszy element każdego języka. To ona wiąże całą wiedzę w całość i daje narzędzia do tworzenia zrozumiałych zdań w obcym języku. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego obcokrajowcy narzekają na język polski? Co sprawia, że języki są trudne do nauki? O tym jak i o skomplikowaniu niemieckiej gramatyki dziś w tym artykule.

Co sprawia, że języki są trudne do nauki?

To pytanie zadaję sobie bardzo często kiedy zaczynam się uczyć nowego języka obcego. Dla przykładu język angielski ma bardzo prostą konstrukcję gramatyczną i mimo iż nie jest spokrewniony z naszymi strukturami językowymi bez problemu można go poprawnie używać. Na drugim końcu kija znajduje się język polski. Nic dziwnego, że nasz język jest tak trudny skoro w porównaniu do angielskiego mamy dodatkowo 7 przypadków, kilkakrotnie więcej wyjątków, rodzaje rzeczowników, czy nieziemsko trudne idiomy. A tych elementów gramatycznych jest więcej, o wiele więcej…

Podsumowując to gramatyka w największej skali decyduje o trudności języka.

Jak trudny jest niemiecki?

Dobrym pytaniem jakie warto by sobie zadać jest kwestia gdzie język niemiecki znajduje się na skali trudności? Czy gramatyka języka niemieckiego jest skomplikowana? Jeśli tak to jak bardzo?

Już śpieszę z odpowiedzią.

Po pierwsze musimy wiedzieć co znajdziemy w jej składzie. Do tego potrzebna będzie nam strona http://podstawyniemieckiego.pl/gramatyka-j-niemiecki. Gdy tylko obejrzysz dostępną listę wiedzy możesz dojść do wniosku, że język niemiecki zawiera zarówno elementy gramatyczne z języka polskiego jak i angielskiego.

Weźmy dla przykładu przypadki niemieckie. Czy wiesz o tym, że w języku niemieckim istnieją tylko 4 rodzaje przypadków? Następująco der Nominativ, der Genitiv, der Akkusativ i der Dativ. Rzeczownik całe szczęście nie ulega odmianie. Czy to znaczy, że przypadki w języku niemieckim są o niebo prostsze niż w języku polskim i że nauka niemieckiego zajmie nam mało czasu?

Oczywiście, że nie. Przypadki niemieckie niestety różnią się drobnymi szczegółami od naszych rodzimych. To sprawia, że można wpaść w błąd myląc sobie ojczyste przypadki z niemieckimi. Nie wierzysz? W takim razie kolejny raz odsyłam Cię do strony podstaw niemieckiego podstawyniemieckiego.pl/przypadki-niemieckie/ i jakie wrażenia?

Kolejnym i ostatnim dowodem na to, że nauka niemieckiego jest skomplikowana są konstrukcje bezokolicznikowe z zu. Czy wiesz o tym, że Niemcy nie powiedzą bez odpowiedniej konstrukcji więcej niż jednego czasownika w zdaniu? Słówko zu może nam w tym pomóc.

Podsumowując…

Język niemiecki nie jest tak skomplikowanym językiem jak polski. Nie jest też tak prostym językiem jak angielski. Patrząc na burzliwą historię tego kraju jak i wpływy językowe, kulturowe mógłbym dojść do wniosku iż całe szczęście, że nie wyrósł nam drugi chiński tylko, że bliżej nas. W każdym razie nie ma co się zrażać ogromem nauki. To, że jest trudniej oznacza tylko tyle, że więcej będziemy mogli potem przez ten język zarobić na rynku pracy!