2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Jak rozpoznać legalną taksówkę i nie dać się oszukać?

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 1, 2016

Nie każdy korzystający z taksówek wie, w jaki sposób rozpoznać te legalnie działające – chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że taksówka to każdy pojazd z napisem „taxi”, to jednak nie zawsze jest tak w rzeczywistości. Wejście do takiej nielegalnej taksówki może zakończyć się koniecznością zapłaty sporego rachunku!

Taksówki, które tak naprawdę nimi nie są, można spotkać przede wszystkim na postojach – przy dworcach kolejowych i autobusowych, przy lotniskach, także w centrach miast przy uczęszczanych ulicach. Wobec tego, najczęściej korzystają z nich osoby, które nie znają zbyt dobrze miasta, turyści, także obcokrajowcy, również osoby rozmawiające przez telefon czy nietrzeźwe, które nie zwracają uwagi na otoczenie.

Wszystkie legalne taksówki, które należą do korporacji, można rozpoznać przede wszystkim po odpowiednim oznakowaniu. Te nielegalne często mają wprawdzie numery boczne i napisy „taxi”, ale zwykle nie mają nazwy korporacji i innych niezbędnych oznaczeń, dlatego też trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.

Przykładowe oznakowanie taksówek:

  • imienny identyfikator kierowcy taksówki zgodnie z wzorem dla danego miasta
  • tabliczka informacyjna z hologramem, często też z herbem miasta
  • numer boczny taksówki
  • herb miasta
  • tabliczka z informacjami o cenniku

Warto pamiętać o tym, że w każdym mieście oznakowanie to jest nieco inne, na przykład taxi we Wrocławiu mają identyfikatory z herbem miasta, natomiast te w Warszawie są dodatkowo oklejane żółto-czerwonymi pasami.

W taksówce klient musi również otrzymać za każdym razem paragon z oznaczeniem daty i godziny przejazdu oraz liczby kilometrów – warto też zwrócić na to uwagę, ponieważ w nielegalnych taksówkach często nie wydaje się paragonów, a jeżeli są one wydawane, mogą nie mieć wszystkich oznaczonych danych.

Oczywiście, najlepiej korzystać ze sprawdzonych korporacji taksówkarskich, które mają pozytywne opinie od klientów. Informacje na ich temat można znaleźć również na stronach internetowych, dlatego też przed wyjazdem do innego miasta warto zwrócić uwagę na to, gdzie można bez obaw zadzwonić po taksówkę.