2022-12-03

Imieniny:

Jak przygotować domowy budżet na Wielkanoc?

by Bartosz Kaluga on Marzec 19, 2017

Wielkanoc stanowi jedno z dwóch świąt obchodzonych w Polsce w rodzinnej atmosferze i przy suto zastawionym stole. Przygotowując się do niej, nie zapominajmy, że najważniejsze jest poświęcenie pokarmów tradycyjnie przynoszonych do kościoła w koszyczku oraz spędzenie czasu z bliskimi osobami.

Niezawodne planowanie z wyprzedzeniem

Święta to czas, gdy domowy budżet zostaje zwykle nadszarpnięty, dlatego do Wielkanocy warto przygotować się odpowiednio wcześnie, aby kosztów zakupów nie trzeba było pokrywać za pomocą karty kredytowej lub innych form tymczasowego finansowania. Niewielka kwota odkładana każdego miesiąca przez kilka miesięcy zapewni pokrycie wydatków. W planowaniu wydatków na wielkanoc należy uwzględnić liczbę gości, co pozwoli ustalić, ile jedzenia będzie potrzebne. Zdarza się, że rodzina przyjeżdża z odległych miejscowości i zamiast wyłącznie wielkanocnego śniadania spożywa z nami również inne posiłki. Ze względu na uroczysty charakter świąt trzeba sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednią garderobą. Nie chodzi o to, aby za wszelką cenę pokazać się w nowym garniturze lub sukience, lecz o elegancki wygląd.

Lista zakupów – co jest niezbędne, a co można skreślić?

Wśród podpowiedzi, jak zarządzać budżetem warto podkreślić znaczenie listy zakupów. Czasem wydaje się, że zapamiętamy, co mamy kupić albo po prostu nakreślamy przybliżony plan w głowie. Efektem jest zrobienie nieplanowanych zakupów, które powodują, że znacznie przekraczamy domowy budżet przeznaczony na świąteczne wydatki. Najlepiej na kartce papieru wypisać rzeczy, które są niezbędne. Zacznijmy od ubrań i wystroju wnętrza. Jeżeli obrus jest stary, ale nie ma na nich plam i nadal prezentuje się atrakcyjnie, nie ma sensu kupowania nowego. Koniecznie sprawdzamy, czy posiadamy koszyczek na święconkę, a ponadto zastanawiamy się nad zakupem drobnych dekoracji takich jak sztuczne kurczaczki lub świeży bukszpan, które podkreślają świąteczny klimat. Obowiązkowo na liście umieszczamy wypieki, sałatki i inne smakołyki, a następnie wypisujemy produkty, które będą potrzebne do przyrządzenia tych potraw. Warto zastanowić się, czy naprawdę nie można obejść się np. bez jakiegoś ciasta.

Przygotowania rozdziel pomiędzy członków rodziny

Osoby, które wiedzą, jak zarządzać budżetem stosują proste rozwiązanie umożliwiające rozłożenie kosztów na kilka osób. Gdy do nas leży odpowiedzialność za przygotowanie wielkanocnego śniadania, nietaktem byłoby proszenie gości, aby dołożyli nawet małą sumę pieniędzy. Natomiast poproszenie, aby każda lub część z zaproszonych osób przygotowała jakąś potrawę jest jak najbardziej na miejscu, a jednocześnie powoduje finansowe odciążenie. Może się zdarzyć, że i tak przyda się zasilenie konta niewielką sumą, a wtedy warto sprawdzić pożyczki online – np. ofertę MoneyMan.

Czy Wielkanoc musi być obchodzona z wielką pompą?

Polacy mają tendencję do obchodzenia świąt w wystawny sposób. Dlatego ilość ciast na stole i innych potraw jest wręcz przytłaczająca. Jedzenie oczywiście może dostarczyć mnóstwo przyjemności, ale wielkanoc sprzyja przejedzeniu, co niekorzystnie wpływa na zdrowie. Stół nie musi się uginać pod ciężarem jedzenia i nie muszą stać na nim ozdoby kupione w najdroższym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Znacznie ważniejsze jest wspólne spędzenie czasu i złożenie sobie świątecznych życzeń.