2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy?

by Bartosz Kaluga on Luty 11, 2017

Czujesz, że Twój szef zachowuje się w stosunku do Ciebie niewłaściwie? Nie szanuje Ciebie ani Twoich praw, a na każdym kroku udowadnia Ci, jak bardzo beznadziejnym jesteś pracownikiem? Jeśli Twoje próby reakcji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, czas wziąć sprawy w swoje ręce i utrzeć szefowi nosa…

Mobbing w miejscu pracy jest powszechny. I bardzo niebezpieczny. W państwach Unii Europejskiej co dziesiąty pracownik jest ofiarą mobbingu.

Szef-despota

Jeżeli Twój pracodawca nieustannie Cię szykanuje i wystawia na pośmiewisko przed współpracownikami, to znak, że padłeś ofiarą szefa-despoty. Skutki widzisz najlepiej już sam – brak zapału do pracy, utrata wiary we własne możliwości, spadek poczucia wartości i pewności siebie. Być może już zaczynasz izolować się od innych ludzi, a myśl o tym, że jutro znowu trzeba będzie iść do pracy, wywołuje w Tobie rozpaczliwe skurcze mięśni brzucha. Pamiętaj, że na takie zachowania nie możesz się godzić!

Mobbing jest karany i tylko Twoja reakcja może doprowadzić do poniesienia przez sprawcę odpowiedzialności. Wiedz, że zachowanie szefa względem Ciebie prawdopodobnie się nie zmieni, a wręcz może pogłębić. Rozsiewanie plotek, obgadywanie, sugerowanie zaburzeń psychicznych, a także kwestionowanie podejmowanych przez Ciebie decyzji – to tylko namiastka przejawów mobbingu. Nawet jeśli uważasz, że jakoś to przetrzymasz i dasz radę, wiedz, że stałe przebywanie w tak ekstremalnie stresujących warunkach nie wyjdzie Ci na dobre. Ofiary wieloletniego mobbingu często popadają w depresję, stany lękowe, a nawet próbują targnąć się na własne życie. Nie pozwól, aby dosięgło to Ciebie.

Sprawcy mobbingu nie powinni zajmować stanowisk kierowniczych. To ich problemy generują skandaliczne zachowanie – nigdy Ty! Masz prawo walczyć o swoją godność, także w sądzie. Najprawdopodobniej nie jesteś jedyną ofiarą swojego przełożonego. Nie pozwól, aby nadal krzywdził innych ludzi i niszczył im życie. Spróbuj porozmawiać ze współpracownikami i przekonać ich do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko pracodawcy.

Jak zdobyć dowody na mobbing?

Ponieważ mobbing nie zostawia widocznych śladów, niezwykle trudno udowodnić, że rzeczywiście miał miejsce. Jeśli jednak podejmiesz się tej trudnej walki, nie pozwól, aby było to dla sądu jedynie słowo przeciwko słowu. Wspólnie zbierzcie dowody na niewłaściwe zachowanie przełożonego. Jeśli zdecydujecie się działać razem, macie większe szansę na wygraną.

Z pomocą przyjdzie Ci cały arsenał szpiegowskich gadżetów. Za pomocą minikamery ukrytej w biurze możesz udowodnić, że szef stosuje wobec Ciebie obraźliwe gesty albo parodiuje Twój sposób chodzenia, mówienia czy gestykulację dla Ciebie charakterystyczną (tak, to też jest mobbing!).

Dyktafon lub podsłuch zamontowany przy stanowisku pracy dowiedzie z kolei prześmiewania Twojego życia prywatnego, ataku na poglądy polityczne czy wydawanie absurdalnych poleceń i zadań do wykonania, które uwłaczają waszej godności. O tym jak działa podsłuch i gdzie najlepiej go zamontować przeczytasz tu: http://porady-detektywistyczne.pl/podsluchy/podsluch-jak-dziala-gdzie-go-zamontowac/.

Sprawdź jednak, czy szef nie przygotował się na taką ewentualność i nie zaopatrzył się w wykrywacz podsłuchów (http://porady-detektywistyczne.pl/podsluchy/wykrywanie-podsluchow/). Pamiętaj, że zgodnie z prawem możesz rejestrować jego głos tylko podczas waszej wspólnej rozmowy. To dowód, który w sądzie będzie miał rozstrzygające znaczenie.