2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Jak obniżyć zużycie gazu do ogrzewania?

by Bartosz Kaluga on Październik 5, 2016

Coraz więcej polskich gospodarstw domowych wykorzystuje gaz do ogrzewania. To czyste, ekologiczne paliwo, które również pozwala na uzyskanie przyjemnego ciepła bezobsługowo, dlatego jest idealnym wyborem dla tych, którzy doceniają komfort.

Gaz do ogrzewania może być dostarczony do domu na dwa sposoby – pierwszym z nich jest podłączenie się do sieci gazowej z gazem ziemnym, drugim jest założenie zbiornika LPG na swojej posesji. Pierwsza opcja nie zawsze jest możliwa, ponieważ budynek musi znajdować się w zasięgu sieci gazowej, Druga opcja, czyli zbiornik LPG daje znacznie szersze możliwości i dzięki niej każdy może korzystać z gazu.

Ogrzewanie domu gazem jest wprawdzie droższe od innych popularnych metod, między innymi palenia węglem czy drewnem, ale za to zyskuje się znacznie więcej. Jak wspomnieliśmy już na wstępie, jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które również jest przyjazne dla środowiska naturalnego, co powoduje, że nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, które w Polsce i tak jest bardzo duże.

Podstawą oszczędnego korzystania z gazu jest przede wszystkim nowoczesny, energooszczędny kocioł gazowy, który odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło w danym domu. Dlatego też jeżeli korzysta się z rozwiązań starszej generacji, warto pomyśleć o zainwestowaniu w nowy kocioł. Również straty energii cieplnej powinny być zminimalizowane, między innymi przez właściwe docieplenie budynku oraz szczelne okna i drzwi.

Gdy te warunki są spełnione, główną drogą do zmniejszenia zużycia gazu do ogrzewania, a tym samym obniżenia rachunków jest ograniczenie temperatury w pomieszczeniach. Warto pamiętać o tym, że w przypadku obniżenia temperatury wewnątrz o 1 stopień Celsjusza można uzyskać oszczędność na zużyciu gazu w wysokości nawet 4-7%.

Najlepiej korzystać z kotła gazowego, który współpracuje ze automatycznym sterownikiem. Można wtedy łatwo ustalić oczekiwaną temperaturę i zmieniać ją w kilku kliknięciach. Warto temperaturę obniżać w ciągu nocy, a także w czasie nieobecności domowników. Zatem jeżeli chodzi o tańsze ogrzewanie gazowe koszty mogą być niższe.