2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Jak narty, to tylko w Alpach!

by Bartosz Kaluga on Marzec 6, 2016

Francuskie Alpy są rajem dla wszystkich miłośników tzw. białego szaleństwa. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego przez długi okres. Sezon zaczyna się nawet z początkiem listopada i trwać może do kwietnia. Dlatego niewątpliwie warto rozważyć możliwość pojechania w Alpy. Jedną z najbardziej znanych stacji narciarskich we francuskiej części Alp jest Les Deux Alpes.

Położenie stacji

Stacja narciarska Les Deux Alpes znajduje się w departamencie Isere, w centralnej części Alp Delfinackich, w niewielkiej odległości od Grenoble, dzięki czemu dojazd do niej jest możliwy różnymi środkami transportu. Sama miejscowości Les Deux Alpes położona jest na wysokości 1650 metrów nad poziomem morza, w masywie I`Oisans i góruje nad nią Pic de la Meije, szczyt liczący sobie aż 3 982 metry nad poziomem morza.

Od lat istnieje tu znakomita stacja narciarska, do której chętnie przyjeżdżają turyści z całej Europy, w tym również z Polski. Nazwa ośrodka została zaczerpnięta z tego, że tereny narciarskie Les Deux Alpes zlokalizowane są na dwóch górskich halach, które łączy nowoczesna sieć wyciągów. Łatwo można przemieszczać się z jednej nartostrady na inną, chcąc zmaksymalizować długość zjazdową. Nie bez znaczenia dla popularności ośrodka ma to, że trasy i pełna infrastruktura znajdują się na lodowcu, przez co nawet poza ścisłym sezonem zimowym można tu jeździć na nartach – m.in. na lodowcu Girose lub Mont-de-Lans.

Trasy dla każdego narciarza

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zaawansowanym sportowcem, który wielokrotnie zjeżdżał ze szczytów alpejskich, czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z narciarstwem, w Alpach Francuskich znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba. Na lodowcu Mont de Lans znajduje się osiem tras z orczykami i kolejkami krzesełkowymi, o różnym poziomie trudności. Ciekawostką jest to, że pod lodowcem jeździ alpejskie metro – Dome Express, które pozwala wjechać na sam szczyt. W wyższych partiach można pojeździć na łagodnych stokach, a trasa prowadząca z lodowca w stronę doliny jest dosyć łatwa. Dopiero na wysokości Les Cretes trzeba wykazać się wyższymi umiejętnościami narciarskimi, z uwagi na strome i trudne zjazdy.