2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Jak idealnie ustawić meble w biurze

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 2, 2017

To w jakim środowisku przebywamy ma szczególny wpływ na sposób naszego myślenia oraz szeroko pojęte relacje międzyludzkie. Odległość jaką zachowujemy podczas rozmowy, ustawienie mebli w pomieszczeniu, reakcja na przekroczenie przez innych naszej przestrzeni to komunikaty niewerbalne, nad którymi jest nam trudno zapanować. Dlatego idealne ustawienie mebli w biurze ma tak duży wpływ na nasze samopoczucie oraz jakość wykonywanej pracy.

Czym jest proksemika?

Proksemika jest nauką z pogranicza psychologii i antropologii. Zajmuje się badaniem oraz analizowaniem zjawisk zachodzących w różnych kulturach pomiędzy osobami a otoczeniem.

Jak wybrać idealne meble?

Dobrze wybrane meble to gwarancja komfortowych warunków pracy oraz miejsca, do którego klienci będą chętnie wracać ze względu na jego przyjazną atmosferę. Ważna jest dobra organizacja przestrzeni wpływająca na pozytywny wizerunek firmy. Zakup nowego wyposażenia biura bez wcześniejszego przemyślenia tej kwestii może okazać się mało skutecznym rozwiązaniem. Mebli nie wymienia się codziennie dlatego jeżeli czujemy się niepewnie to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty w tej dziedzinie. Potencjalnych czynników powodujących dyskomfort w miejscu pracy jest bardzo wiele. Zbyt duża ilość osób w jednej przestrzeni jest jednym z nich. Już na samym początku należy uwzględnić przepisy BHP oraz kłaść nacisk na wytyczne ergonomii biurowej. Biurka, krzesła oraz fotele powinno się dostosować do potrzeb i możliwości psychofizycznych osoby wykonującej obowiązki zawodowe. Jednym z wyznaczników jest jej wzrost. Dlatego dobrym rozwiązaniem są fotele z możliwością regulacji, wyprofilowane w sposób, który chroni kręgosłup przed obciążeniem. Taki mebel pozwoli na pracę przez dłuższy czas bez znacznego zmęczenia. Również biurko nie może być zbyt niskie ani zbyt wysokie. Korzystanie z biurek, foteli, szaf czy stolików powinno być bezpieczne i zgodne z wymogami pracy. Ich właściwy układ powinien pozwalać na zorganizowanie przestrzeni w sposób ułatwiający poruszanie się w niej. Dzięki temu, nie tracimy czasu, a obowiązki wykonujemy sprawniej. Wnętrze naszego biura nie może być zagracone. Każdy przedmiot i sprzęt powinien mieć swoje miejsce, ponieważ korzystanie z niego nie może utrudniać pracy nam ani naszym współpracownikom. Artykuły i urządzenia biurowe niezbędne w każdej firmie można zakupić w sklepie internetowym www.solokolos.pl.

Znaczenie Feng Shui

Feng Shui to starożytna sztuka umiejętnego kształtowania otaczającej nas przestrzeni. Jej praktyka powinna korzystnie wpływać na psychikę i podświadomość. Podstawowe reguły opierają się na tak zwanej zasadzie „wiatru i wody”, czyli koncepcji braku jakichkolwiek blokad energetycznych. Praktyka ta dąży do zagospodarowania przestrzeni, w której naturalna energia życiowa – chi, przepływa w sposób swobodny i harmonijny. Ten aspekt energetyczny ma odzwierciedlenie w korzyściach materialnych, rozwoju i zdrowiu. Dlatego wiele firm stosuje zasady Feng Shui w swoich biurach wierząc przy tym, że przemyślana aranżacja przestrzeni jest jednym z podstawowych składników sukcesu.

Najkorzystniejsze ustawienie biurka

Według wierzeń dalekiego wschodu ustawienie biurka jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu w firmie. Ważne jest aby ustawienie mebli pozwalało nam obejmować wzrokiem jak największą część biura, ponieważ odczuwamy wtedy większą kontrolę nad tym co się w danej chwili dzieje. Drzwi powinny znajdować się w zasięgu naszego wzroku. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie lustra w którym zobaczymy ich odbicie. Biurka nie powinny stać bardzo blisko drzwi. Według zasad Feng Shui sprzyja to rozkojarzeniu i ciągłemu spoglądaniu na zegarek. Dlatego osoba siedząca najdalej od nich posiada najwięcej silnej energii. Ponadto plecy skierowane w kierunku ściany dają większe poczucie bezpieczeństwa. To umieszczenie dodaje nam siły i pewności siebie. Nie powinniśmy jednak przesadzać z odległością od ściany. Blokowanie dostępu do stanowiska pracy z jednej strony jest również złym posunięciem. Ważne jest poczucie swobody. Wolno stojące biurko charakteryzuje się o wiele większą niezależnością oraz mocą. Dostęp do niego z dwóch stron przyczynia się do większej kreatywności oraz elastyczności w działaniu.

Konfiguracje, których należy unikać

Nie powinniśmy siedzieć tyłem do okna. Padające przez nie promienie słoneczne mogą skutecznie utrudnić nam pracę na monitorze. Usytuowanie biurka zbyt blisko drzwi, jak również pomiędzy dwojgiem z nich, nie sprzyja koncentracji. Złym rozwiązaniem jest także stawianie go pod belkami stropowymi. Ważny jest widok, który znajduje się przed nami. Zarówno puste ściany jak i zbyt chaotyczne widoki wpływają na nas negatywnie i obniżaj kreatywność. Jeżeli współdzielimy przestrzeń biurową, to powinniśmy unikać siedzenia do siebie plecami lub twarzą w twarz. Takie ustawienie może rodzić konflikty i wpływać niekorzystnie na jakość pracy. Jeżeli nie ma innej opcji, to dobrym pomysłem jest ustawienie barierki z ramki na zdjęcie lub innego przedmiotu.