2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Jak dbać o okolice wokół oczu i skórę pod oczami?

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 6, 2016

Skóra pod oczami znacznie odbiega od tej na twarzy. Jest wrażliwsza, cieńsza, podatna na infekcje, a tym samym wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Dowiedz się, dlaczego o okolice oczu należy dbać inaczej i poznaj kosmetyki Garnier, które ułatwią i uprzyjemnią Ci tę troskę!

Budowa skóry wokół oczu

Nie można ujednolicić i generalizować skóry twarzy jako całości, ale należy podzielić ją na dwie części – skórę wokół oczu i na pozostałej części. Wynika to z tego, że okolice oczu znacznie odbiegają w swojej budowie od budowy całej twarzy. Otóż skóra pod oczami zbudowana jest z takich samych warstw, co twarz; czyli z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z tych struktur jest jednak cieńsza. W niektórych przypadkach naskórek pod oczami ma wyłącznie 0,5 mm, przy czym na twarzy 1 mm. Dodatkowo okolice oczu są podatne na infekcje, suchość spowodowaną utratą wody i wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne. Nadreaktywność ta wynika nie tylko z cienkości, ale również z dość słabego ukrwienia skóry i minimalnej ilości gruczołów łojowych i potowych w tej części. Z wyżej wymienionych względów skóry pod oczami nie można pielęgnować takimi samymi kosmetykami i na takie same sposoby, co całą twarz.

Pielęgnacja okolic oczu

  1. Stosuj kosmetyki dedykowane dla skóry pod oczami. Zbrodnią jest aplikowanie tych samym produktów pod oczy i na całą twarz, zwłaszcza jeśli chodzi o krem, ale o tym za chwilę. Zadbaj o to, aby pielęgnacja okolic oczu bazowała na produktach stricte do tego przeznaczonych, np. na kosmetykach pod oczy Garnier. Wówczas troska taka będzie miała sens i nie zaszkodzi delikatnej skórze.
  2. Krem pod oczy to krem pod oczy, zatem pod żadnym pozorem nie aplikuj kremu do twarzy właśnie na okolice oczu. Grozi to obciążeniem delikatnej i cienkiej skóry pod oczami oraz osłabieniem jej kondycji. Zadbaj o to, aby w Twojej kosmetyczce znalazł się krem stworzony specjalnie pod oczy. Oczywiście jego stosowanie nie jest obowiązkiem jeśli nie przekroczyłaś 25. roku życia. Do tego czasu spokojnie możesz używać kremu do twarzy pod oczy, pamiętaj jednak, aby był on niezwykle lekki. Z kolei gdy przekroczysz 25 lat, Twoja skóra będzie wymagała przeciwzmarszczkowej pielęgnacji. Zadbaj zatem o dobry krem na zmarszczki pod oczy, np. Miracle Cream Garnier lub serum.
  3. Nie zapominaj o demakijażu i nigdy nie kładź się spać z niezmytym make-upem. Pozostałości tuszu na rzęsach czy też resztki cieni muszą być usunięte przed spaniem starannie, dokładnie i przy jak najmniejszym tarciu. Oczyszczenie oczu i okolic oczu jest niezbędne, aby zaaplikować krem lub serum. Pamiętaj, że nawet jednorazowe pozostawienie kosmetyków na oczach na noc grozi tym, że skóra będzie szybciej się starzała. Wybierając dobre kosmetyki do demakijażu oczu, np. Płyn micelarny 2w1 Garnier, możesz mieć pewność, że już przy pomocy kilku ruchów, wyeliminujesz cały make-up z oka.

Przydatne informacje

Prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o delikatną skórę wokół oczu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszej jakości kosmetyki na nic się zdadzą, jeśli Twoje nawyki nie będą godne naśladowania. Unikaj zatem mocnego tarcia okolic oczu; nie chodzi tutaj o obsesyjne myślenie, aby w ogóle nie dotykać powiek; ale zrób wszystko, aby traktować je delikatnie. W tym celu do demakijażu wybierz skuteczny produkt, który nie będzie wymagał tarcia. Dodatkowo pamiętaj, że doklejanie rzęs lub henna mogą osłabić nie tylko rzęsy, ale całe okolice oczu. Zadbaj zatem o to, aby kompleksowo i holistycznie dbać o okolice oczu, gdyż tylko takie działanie będzie skuteczne!