2022-12-09

Imieniny:

Jak być bardziej ekologicznym?

by Bartosz Kaluga on Marzec 19, 2017

Bycie „eko” zyskuje coraz bardziej na popularności – i słusznie, bo wystarczy niewielka zmiana naszych nawyków, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Podpowiadamy, co zrobić, by być bardziej ekologicznym na co dzień.

Ekologiczne dodatki

Gdy idziemy na zakupy, warto zabrać ze sobą ekotorbę, którą możemy używać wielokrotnie. Co prawda, w większości sklepów możemy dostać torby biodegradowalne, jednak jest to tylko przynoszenie zbędnych „śmieci” do domu. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo wzorów ekologicznych toreb, więc mogą jednocześnie stanowić stylowy dodatek. Alternatywą dla ekotoreb są koszyki wiklinowe, które są bardzo pojemne i umożliwiają ułożenie produktów w taki sposób, by nic nie zostało uszkodzone. Innym prostym trikiem jest stosowanie ekologicznych worków na śmieci wykonanych z folii degradowalnej. Warto wybrać takie, które dodatkowo wyposażone są w taśmę umożliwiającą szczelne zamknięcie worka. Są one bardzo wytrzymałe, a na rynku znajdziemy worki na śmieci o wielu pojemnościach do wyboru. Pamiętajmy także o odpowiedniej segregacji śmieci.

Oszczędzamy prąd

Wiele osób pozostawia w kontaktach ładowarki do telefonów czy komputerów, mimo, że żaden sprzęt nie jest do nich podłączony. Są to niewidoczne pożeracze prądów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet niewielkie diody pobierają prąd. Jeżeli zaczniemy je wyłączać, z pewnością zauważymy różnicę w rachunkach, a dodatkowo zrobimy dobry uczynek dla naszej przyrody. Nie zapalajmy także wszystkich źródeł światła w pokoju, jeżeli nie jest to konieczne.

Środki komunikacji

Coraz częściej słyszymy o problemach dotyczących smogu. I dobrze, bowiem wiele osób nie miało świadomości skali problemu. By zrobić coś dla środowiska, a przy okazji zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, w miarę możliwości starajmy się rezygnować z samochodu. Zwłaszcza w czasie wiosny czy lata, gdy pogoda jest bardzo korzystna wybierajmy spacer czy rower. Warto także korzystać z usług komunikacji miejskiej. Wbrew pozorom, czasem dzięki autobusom czy tramwajom dotrzemy do pracy szybciej niż samochodem, a przy okazji nie będziemy niepotrzebnie tracić nerwów na stanie w korkach.