2021-04-14

Imieniny: Zofii i Jana

Interwencja: Farmy wiatrowe w Jastrzębiu

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 29, 2013 · 13 komentarzy

Planowana budowa farmy wiatrowej w gminie Jastrząb, mocno zaniepokoiła mieszkańców, część z nich zdecydowało się na założenie Stowarzyszenia Wspólne Dobro, które zdecydowanie sprzeciwia się ich budowie.

Stowarzyszenie, jak nas poinformowała Edyta Wietrak uważa, że:

– budowa elektrowni wiatrowych w obecnej lokalizacji jest sprzeczna z wolą ponad 90% mieszkańców,

– elektrownie są szkodliwe dla zdrowia (szereg opracowań naukowych)

– działki pod budowę wiatraków są tzw. „działkami ze wskazaniem”

– nieruchomości mieszkańców stracą znacząco na wartości

– w sąsiedztwie wiatraków zablokowane zostaną możliwości uzyskania pozwoleń na budowę, (jeżeli znajdzie się taki śmiałek)

– następuje łamanie prawa w związku z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym

Szczególnie istotny jest ostatnia teza, jaką stawia Stowarzyszenie „Wspólne Dobro”. Rodzi ono pytanie, komu służą w Polsce plany zagospodarowania przestrzennego, albo komu służy ich brak, bowiem niezbędnym w przypadku tego typu inwestycji jest uzyskanie w UG Jastrząb wydawanej przez wójta decyzji środowiskowej i decyzji o warunkach zabudowy.

Polska codzienność coraz bardziej odchodzi od związanej z chrześcijaństwem, idei dobra wspólnego, stając się zakładnikiem różnych lobby: rodzinnych, partyjnych, czy biznesowych? Bierność obywateli temu niestety sprzyja. Czy w gminie Jastrząb decyzja o lokalizacji wiatraków narusza interesy sąsiadów i lokalnej społeczności, preferując osoby według określonych koneksji, czy też jest zwykły konflikt interesów, tego nie wiemy? Będziemy jednak informować na bieżąco o tej sprawie internautów, być może pozwoli to dojść do głosu, nieco już zapomnianej idei wspólnego dobra, na której warto się opierać, jeżeli chcemy budować społeczeństwo obywatelskie, a nie republikę kolesiów i drapieżców, rozdrapujących według kryterium, jedynie własnej korzyści.

A co Państwo sądzicie o tej sprawie?

Autor zdjęcia: © wajan – Fotolia.com