2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Interpelacja Jana Rejczaka – nowego autora Strefy Samorządowca PS

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 12, 2013 · 1 comment

Z przyjemnością informujemy, że Strefa Samorządowca Portalu Szydłowieckiego wzbogaciła się o kolejnego autora. Jest nim Pan Jan Rejczak – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poniżej prezentujemy treść interpelacji, dotyczącej radomskiego Air Show, którą radny J.Rejczak skierował do Zarządu Woj. Mazowieckiego .

Oświadczenie radnego Województwa Mazowieckiego Jana Rejczaka, wygłoszone na Sejmiku Województwa Mazowieckiego 9 września 2013 r., w związku z XIII Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi AIR SHOW’2013.

W Radomiu 24 i 25 sierpnia odbyły się największe w naszej części Europy Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, w których uczestniczyło prawie 200 tysięcy widzów. W organizację pokazów zaangażował się Port Lotniczy Radom S.A., który jest – wspólnie z wojskiem – współgospodarzem terenu. Do Radomia przybyli lotnicy z 20 państw. Na niebie i ziemi zaprezentowało się ponad 50 samolotów, śmigłowców, szybowców i balonów. Piloci polscy i zagraniczni wylatali 185 godzin. Wojsko zaprezentowało 109 statków powietrznych, w tym 7 zespołów akrobacyjnych i 26 solistów.

W ocenie niemal wszystkich gości była to bardzo udana impreza i perfekcyjnie zorganizowana. O randze i znaczeniu Air Show świadczy to, że na pokazy do Radomia przybył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który wypowiedział między innymi takie znamienne słowa: „To efekt wytrwałości i konsekwencji, a także skutki nie zawsze łatwych, ale na czas podjętych decyzji o tym, aby lotnisko w Radomiu miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego. Mądre decyzje po latach procentują. Chciałem życzyć wszystkim, przede wszystkim mieszkańcom Radomia, szczęśliwego zakończenia odważnego myślenia, jak na przyszłość to lotnisko może służyć miastu i całemu regionowi”.

Dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, wyrażając słowa uznania dla władz Radomia oraz zarządu i pracowników Portu Lotniczego Radom S.A., podkreślił: „Wasza gościnność oraz działalność przyczyniły się do sukcesu naszej wspólnej imprezy!”

W swoim oświadczeniu, jako radny Ziemi Radomskiej, pragnę poinformować Sejmik Województwa Mazowieckiego, że w tym roku wejście i dojazd na pokazy odbywało się po nowej drodze do gotowego już budynku terminalu Portu Lotniczego Radom. Cały układ komunikacyjny wraz z sieciami energetyczną, burzową, wodociągową i kanalizacyjną został wybudowany w rekordowym czasie 2 miesięcy. Świadczy to o ogromnej determinacji władz samorządowych Radomia do uruchomienia cywilnego portu lotniczego. I jeszcze jedno dopowiedzenie. Fakt, że z radomskiego lotniska będą wkrótce przeprowadzane cywilne operacje lotnicze, nie tylko nie stanowi żadnej przeszkody, ale jest dodatkowym atutem, aby następne XIV Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2015 odbyły się również w Radomiu.

Międzynarodowy sukces Air Show 2013 po raz kolejny pokazał jak silnie Miasto Radom związane jest z lotnictwem i, jak z lotnictwa, chce uczynić jeden z głównych motorów rozwoju południowego Mazowsza.

Jan Rejczak