2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Internetowy spektakl w PG nr 1

by Marek Sokołowski on Czerwiec 18, 2014

Internetowy teatr TVP 1

W Publicznym Gimnazjum nr 1 (ZS im. Jana Pawła II w Szydłowcu), 13 czerwca w ramach uczestnictwa w nowatorskim projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, uczniowie obejrzeli transmisję na żywo spektaklu ”Fahrenheit”, który jest adaptacją książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita”. Z Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym gdańszczanom.

Podczas transmisji spektaklu w szkole gościła ekipa telewizyjna TVP, która przeprowadziła wywiad z uczniami naszej szkoły. Swoje fascynacje spektaklem, jak również całym przedsięwzięciem wyrazili m.in. Kornelia Piasecka, Blanka Świercz, Karol Zep. Relacja z wizyty została zamieszczona w dniu 13 czerwca 2014 r. w wieczornym wydaniu Kuriera Mazowieckiego. Wizyta TVP w naszej szkole wzbudziła wiele pozytywnych wrażeń w lokalnym środowisku, jak również dała inicjatorkom projektu: Renacie Malmon – nauczycielce języka polskiego i Annie Tokarskiej – nauczycielce informatyki, satysfakcję z efektów dotychczasowych starań i motywację do dalszych działań.

Zaprezentowany spektakl, był sporym wydarzeniem artystycznym, zrealizowanym w ramach projektu Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie. Skierowany do uczniów z zamiarem zaszczepienia w nich trwałego zamiłowania do sztuki ambitnej i wartościowej. Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencją w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również postawie, która wymaga dużo odwagi i wytrwałości.

Kolejne transmisje na żywo w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół” będą realizowane w nowym roku szkolnym 2014/2015.

 (tekst: Renata Malmon)