2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Instalowanie wkładu kominkowego w już istniejącym budynku

by Bartosz Kaluga on Maj 24, 2016

Jest coraz cieplej, więc mało kto myśli w tej chwili o ogrzewaniu domu. Jednak to właśnie o tej porze roku, najłatwiej jest zrobić jakieś przeróbki w naszej instalacji grzewczej lub na przykład pomyśleć o założeniu kominka. Ale, co trzeba zrobić, aby w już istniejącym budynku móc zainstalować kominek?

Jeśli chcemy zainstalować w domu tradycyjny wkład kominkowy, to konieczny będzie dostęp do komina. Należy przy tym pamiętać, by przyłącze, które wykonamy, miało jak najmniej zagięć. Jeśli w danym pomieszczeniu nie ma dostępu do komina, to możemy zbudować nowy, wykorzystując do tego gotowe systemy kominowe. Aby nie zajmował on miejsca wewnątrz domu, można pomyśleć o tym, by usytuować go przy zewnętrznej ścianie budynku i przebić przez nią kanał dymowy do wnętrza pomieszczenia. Oczywiście trzeba przy tym także uwzględnić wszelkie przepisy dotyczące wysokości takiego komina oraz możliwości usytuowania go w danym miejscu.

Do procesu spalania potrzebny jest tlen. Dlatego pomieszczenie z kominkiem musi posiadać kanał, którym doprowadzimy powietrze z zewnątrz, do paleniska. Możemy rozkuć już istniejącą posadzkę i w niej wyprowadzić kanał na zewnątrz. Jeśli nasz kominek jest instalowany przy ścianie zewnętrznej, doprowadzenie powietrza będzie znacznie łatwiejsze, gdyż wystarczy przebicie się na zewnątrz i krótki kanał doprowadzający. Wkład kominkowy ma zwykle fabrycznie zrobiony, specjalny otwór do podłączenia takiego kanału. W pomieszczeniu z kominkiem powinna być także kratka wentylacyjna wywiewna. Wszystko to zabezpiecza nas przed zatruciem czadem. Dzięki doprowadzeniu powietrza wytworzy się odpowiedni ciąg kominowy i proces spalania będzie przebiegał bezpiecznie.

Dodatkowo musimy ustalić, czy podłoże na którym chcemy zamontować wkład kominkowy wytrzyma jego ciężar. Koniecznie musi być ono wykonane z materiałów niepalnych. Wkłady kominkowe mają zamykane palenisko, więc nie ma obaw, że iskry wydostana się na zewnątrz. Może to się jednak stać, w momencie, gdy otwieramy drzwiczki by dołożyć drewna lub gdy chcemy wyczyścić piec z popiołu, który mógł jeszcze całkiem nie ostygnąć. Dlatego dobrze jeśli posadzka przed kominkiem jest wykonana z niepalnych materiałów, takich jak płytki ceramiczne lub kamień. Jeśli tak nie jest, to podłogę możemy zabezpieczyć taflą hartowanego szkła lub blachy.

Jak już wspomniałam, sezon letni to czas, kiedy łatwiej nam robić jakiekolwiek remonty. Dlatego pomyślmy już dziś, czy nie zdecydować się na założenie kominka, który zimą może wytworzyć w domu przyjemny, ciepły klimat, a do tego jeszcze pełnić funkcję grzewczą.

Artykuł powstał przy współpracy: http://www.kominkisklep.com/.