2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Ile samochodów jeździ w Polsce?

by Bartosz Kaluga on Październik 18, 2015

Jak się okazuje to wcale nie taka prosta sprawa. Choć GUS w 2012 roku podał, że w Polsce jeździ ponad 19 milionów samochodów, to eksperci wskazują, że podane dane są zawyżone. Twierdzi się, że nawet 4 miliony z podanych 19 od dawna już nie jeździ. Po prostu nikt ich nie wypisał z ewidencji pojazdów.

Nie jest jeszcze tak źle jak z telefonami – wciąż jest nas więcej niż samochodów. Według danych GUSu, wychodzi na to, że na 1000 Polaków, aż 486 ma samochod. Dla porównania: średnia unijna jest dwa razy niższa. Czy jesteśmy, aż tak bogaci, że prawie połowa z nas jeździ samochodami? Nie, niestety nie.

– „Oficjalne dane statystyczne są błędne. Ponad 4 miliony samochodów, które nie istnieją, są zawarte w statystykach. To powoduje, że średni wiek samochodu w Polsce jest zawyżony według oficjalnych danych i wynosi aż piętnaście lat. Jednocześnie liczba samochodów w przeliczeniu na mieszkańca oficjalnie wydaje się, że jest taka jak w krajach Unii Europejskiej, a jest to absolutnie nieprawdą” – tłumaczy Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i ekspert Motofocus.

Jeszcze ciekawsze wydaje się być kolejne pytanie: skoro w Polsce jeździ, aż 19 milionów samochodów, to gdzie one wszystkie się mieszczą? Można sobie z przekąsem zadać pytanie: gdzie te wszystkie garaże stoją? Gdzie te bramy garażowe, których powinny być miliony? No i przede wszystkim: jak to możliwe, że producent bram to nie najbardziej oblegany zawód w Kraju nad Wisłą?

Niestety, wychodzi na to, że nasi urzędnicy poraz kolejny dali popis uczciwości i kompetencji. Wbrew pozorom ta sprawa ma również swoją ciemną, wcale nieśmieszną stronę. Z uwagi na przedstawione dane Polska może otrzymać karę od Unii Europejskiej. Chodzi o kwestie związane z ochroną klimatu. Według danych podanych przez GUS średni wiek samochodu w Polsce wynosi 15 lat. To aż o 6 lat więcej niż średnia unijna.  Miejmy nadzieję, że sytuację da się jeszcze uratować i nie będziemy musieli płacić za samochody, które już od dawna nie istnieją.