2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

II Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 20, 2016

W sobotę 18 czerwca br. odbył się II Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych.

Organizatorami tego wydarzenia rekreacyjnego-historycznego były Gminy: Orońsko, Kowala i Jastrząb, a także Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko (SOiRGO) wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Organizacją wspierającą było także Stowarzyszenie Pryzmat z Gąsaw Rządowych w Gminie Jastrząb, które przeprowadziło zbiórkę publiczną na rzecz niepełnosprawnej Klaudii.

Uczestników Rajdu, którzy przybyli na punkt startowy, tj. polanę przy Dębie Czwartaku w Krogulczy Mokrej (gm. Orońsko),  powitał Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki oraz Prezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko – Sylwester Różycki. Trasa rajdu licząca 27 km przebiegała przez najciekawsze miejsca Gminy Orońsko, Kowala i Jastrząb. Podczas zaplanowanych odpoczynków w miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym (tj. przy pomniku w Kowali oraz w Woli Lipienieckiej Dużej) uczestnicy mogli zapoznać się z historią wydarzeń powstańczych i zregenerować siły do dalszego przejazdu.

Rajd zakończył się nad zalewem w Jastrzębiu, gdzie Gmina Jastrząb, wraz z licznymi sponsorami, zorganizowała biesiadę, podczas której można było skosztować potrawy regionalne oraz miło spędzić popołudnie bawiąc się przy ognisku oraz muzyce zespołu Echo.

Na zakończenie rajdu wręczono także upominki – ufundowane przez SOiRGO –  dla osób, które internetowo zgłosiły uczestnictwo w rajdzie, a także dla najmłodszego i najstarszego uczestnika przejazdu.

 Impreza ta została objęta Honorowym Patronatem Starosty Szydłowieckiego i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba uczestników,  tj. ponad 120 osób. Nad bezpiecznym przejazdem osób biorących udział w rajdzie czuwała Policja, a także strażacy z jednostek OSP z Gmin: Orońsko, Kowala i Jastrząb.