2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Hej Mazury, Mazury. Przygoda ze Strażą Graniczną

by pa pa on Czerwiec 18, 2013

Kętrzyńskie Centrum Szkolenia Straży Granicznej  to idealne miejsce by sprawdzić swoje predyspozycje do pracy w służbach mundurowych, a jednocześnie przeżyć mazurską przygodę. Taką szansę otrzymują co roku uczniowie klas II licealnych o profilu ochrona granicy państwowej z Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu. W tym sezonie obóz szkoleniowy, w którym uczestniczy 27 uczniów, trwa od 16 do 21 czerwca. Z uczniami przebywają nauczyciele Beaty Sokołowska i Joanna Plewa-Dziubek. Z ramienia Centrum Szkolenia pieczę nad grupą sprawują major Czesław Świdwa i chorąży sztabowy Jarosław Ged.

Program przygotowany przez w/w funkcjonariuszy jest bardzo bogaty, a co najważniejsze wypełniony zajęciami praktycznymi. Młodzież nie wysiaduje więc w ławkach w salach wykładowych, ale czynnie uczestniczy w aktywnych zajęciach uczących praktycznych umiejętności. Wymaga to dużego zaangażowania i trochę wysiłku ale daje duże poczucie satysfakcji, na przykład uzyskanie maksymalnej ilości punktów na teście sprawnościowym będącym elementem procedury kwalifikacyjnej w przyjęciu do służby w Straży Granicznej. Uczniowie mają okazję sprawdzić się i dowiedzieć nad czym powinni jeszcze popracować. Zajęcia na hali sportowej są bardzo ekscytujące, wzbudzające emocje i wiele radości, a czasem poczucie klęski.

Do jeszcze bardziej specjalistycznych szkoleń należy nauka składania i rozkładania broni oraz samo strzelanie. Jest to prawdziwa frajda dla młodych ludzi chociaż wymagająca poważnego podejścia. Z bronią nie ma żartów! Podobnie z poznawaniem i doskonaleniem technik interwencji. W ramach kolejnych zajęć ćwiczy się badanie autentyczności dokumentów, a także orientację w terenie – marsz wg mapy w okolicach Srokowa. Nie może oczywiście zabraknąć zajęć z musztry. Przy pięknej pogodzie, w sercu ośrodka szkoleniowego pod okiem prawdziwych profesjonalistów, ćwiczenie zwrotów, tworzenie kolumny czwórkowej, marszu w kolumnie i wielu innych niezbędnych funkcjonariuszom służb mundurowych umiejętności, należy do jednych z przyjemniejszych zajęć. W ramach obozu uczniowie mogą również poznać specyfikę pracy funkcjonariuszy w różnych warunkach np. na placówce SG w Gołdapii, czy Baniach Mazurskich, na przejściu granicznym, czy w ośrodku szkoleniowym.

Program szkoleniowy uzupełnia program turystyczno – rekreacyjny pozwalający młodzieży poznać historię i zabytki regionu oraz skosztować uroku mazurskiej przyrody. Wystarczy wspomnieć takie miejsca jak Girełoż z Wilczym Szańcem, czyli kwaterą Hitlera, Świętą Lipkę ze słynnymi organami, wiadukty w Stańczykach, Trójstyk granic (Polska-Rosja-Litwa), Giżycko i rejs statkiem po jeziorach Niegocin i Kisajno.

Wszystkie te atrakcje są w ciągu niespełna pięciu dni, a więc nie ma czasu na nudę i bezczynne leżenie.

Klasa licealna w ZS im . KOP z programem współpracy ze Strażą Graniczną jest czymś wyjątkowym. Przyciąga ludzi szukających nie tylko ogólnego wykształcenia, ale także przygody i aktywności społecznej. Nie gwarantuje nikomu pracy w SG ale przygotowuje do podjęcia procedury kwalifikacyjnej. Ci absolwenci, którzy już ją przeszli z sukcesem i podjęli pracę w Nadwiślańskim Oddziale SG doceniają fakt, że ukończyli LO w tzw. KOP-ie i dzięki klasie o profilu ochrona granicy zauroczyli się służbą graniczną.

Ciągle jeszcze jest szansa, możecie do nas dołączyć! Klasa pierwsza wciąż czeka na ludzi aktywnych.

 

Joanna Plewa-Dziubek