2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Habemus Papam. Mamy relikwie bł. Jana Pawła II

by pa pa on Październik 2, 2013 · 3 komentarze

W parafialnym kościele św. Zygmunta w środę 2 października, odbyła się uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Papieża Jana Pawła II, który wkrótce jak zapowiedział papież Franciszek będzie ogłoszony świętym. Po modlitwie różańcowej, w procesji z udziałem biskupa radomskiego, przeniesiono relikwie z kaplicy Sióstr Michaelitek, do szydłowieckiej fary św. Zygmunta. Tutaj po powitaniu ich przez dzieci, młodzież i rodzinę i ks. prob. Adama Radzimirskiego, biskup Henryk Tomasik przewodniczył koncelebrowanej Mszy świętej.

Ordynariusz radomski wygłosił także okolicznościowe kazanie poświęcone tematyce czytań liturgicznych, osobie i nauczaniu błogosławionego Papieża Polaka. Przypomniał jego zawołanie będące dewizą życia „Totus Tuus” „Cały Twój”. Słowa będące wyrazem zawierzenia, postawienia całego życia na relację miłości do Chrystusa, Mesjasza Syna Bożego i Jego Najświętszej Matki.

Teraz – mówił ks. bp Tomasik zwracają się do szydłowieckich parafian możecie powiedzieć „Habemus Papam”, mamy papieża w jego relikwiach. Relikwie te będą zaś nam przypominały prawdę o Bogu bogatym w Miłosierdzie, o Odkupicielu Człowieka, o Duchu Świętym. Będą przypominały wielką prawdę o Tajemnicy Eucharystii, Eucharystia która buduje Kościół.

Poziom życia duchowego każdego z nas, a także parafii – mówił Biskup radomski- mierzy się w uczestnictwie we Mszy świętej. W tych relikwiach Ojciec Święty będzie zachęcał nas – tak jak to mówił do młodych, aby mówić tak Chrystusowi, aby określać swoje życie poprzez wewnętrzny kształt miłości.

Biskup zachęcał nawiązując do posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Christifideles Laici” bł. Jana Pawła II, do większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.  Mówił: Wypłyń na głębię, na glebie poznania Ewangelii i poznania Chrystusa, Tajemnicy sakramentów.

Po mszy świętej podziękowania za udział w uroczystości złożył ks. proboszcz Adam Radzimirski. Przedstawiciel młodzieży Przemek Duda, opowiedział o inicjatywie duszpasterskiej Strefa JP II i otrzymał dla tej inicjatywy błogosławieństwo biskupie. W imieniu świeckich parafian podziękowania ks. bp. H. Tomasikowi, za przybycie do Szydłowca, przekazali Beata i Marek Sokołowscy.

Podziękowania dla ks. kan. A. Radzimirskiego, Sióstr Michaelitek, łączącego się duchowo z Szydłowcem arcybiskupa Wacława Depo, ks. bp Tomasika oraz osób zaangażowanych w sprowadzenie do Szydłowca relikwii Błogosławionego Papieża Polaka, które przekazał szydłowieckiej parafii kardynał Stanisław Dziwisz – skierował Zbigniew Gretka. Zaangażowanie Z. Gretki, było wielce pomocne w tym przedsięwzięciu związanym z szerzeniem kultu bł. Jana Pawła II.

Na zakończenie Mszy świętej bp Tomasik pobłogosławił wiernych wypełniających świątynię relikwiami bł. Jana Pawła II. Ostatnim akordem uroczystości było oddanie indywidualnej czci relikwiom poprzez ich ucałowanie.

Na uroczystości pomimo wcześniejszych zapowiedzi, ze względów zdrowotnych nie przybył metropolita częstochowski ks. abp W. Depo.