2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

Graniczne szkolenie licealistów z „KOP-u”

by Marek Sokołowski on Maj 17, 2014

W dniach 05.05.14- 09.05.14 uczniowie klasy „granicznej” w II Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im KOP uczestniczyli w obozie szkoleniowym zorganizowanym w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Opiekę nad dwudziestoosobową grupą sprawowały: Beata Adamczyk i Grażyna Berus. Zwierzchnictwo nad zespołem objął chorąży Jarosław Ged.

Licealiści w Kętrzynie zostali zapoznani z zasadami obowiązującymi w CSSG oraz bazą dydaktyczną. Dni obozy wypełnione były różnorodnymi zajęciami teoretycznymi i praktycznymi. Poznawali miedzy innymi historię formacji granicznych, procedury postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Straży Granicznej, przebieg i oznakowanie granicy lądowej – zewnętrznej i wewnętrznej granicy UE, wyposażenie indywidualne funkcjonariusza do służby w różnych w różnych warunkach oraz odcinek granicy państwowej (Polska – Rosja). Mieli również możliwość poznania technik kryminalistycznych, stosowanych w SG oraz uczestniczenia w pokazach sprzętu pirotechnicznego wykorzystywanego przez funkcjonariuszy SG.

Jak relacjonowali uczniowie dużo wysiłku i zaangażowania wymagały od nich zajęcia praktyczne, w czasie których mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i sprawności fizycznej. Testy dały im wiele satysfakcji, ale jednocześnie pokazały, nad którymi konkurencjami należy jeszcze popracować, by osiągnąć wyższy wynik. Ogromną frajdę sprawiły uczniom zajęcia na strzelnicy. Tu wszyscy po raz pierwszy mieli możliwość strzelania z pistoletów pneumatycznych. Oczywiście każdy z nich zatrzymał na pamiątkę tarczę z oddanymi (celnymi lub nie) strzałami. Niespożytą energii wykazali się również w czasie zajęć dotyczących technik interwencyjnych – poznanie elementów kickboxingu oraz szybka reakcja i zakładanie kajdanek – dały im możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji do pracy w służbach mundurowych. Nieodłącznym elementem każdego poranka była musztra.

Harmonogram zajęć dopełniały wyjazdy do atrakcyjnych miejsc, w których licealiści z Szydłowca mogli poznać historię i zabytki Warmii i Mazur.