2022-12-09

Imieniny:

Gramofon – jak go wybrać?

by Bartosz Kaluga on Lipiec 27, 2017

Muzyka jest częścią życia każdego z nas. Niektórzy słuchają jej przez cały dzień, a niektórzy tylko w poszczególnych porach, na przykład w drodze do pracy. W erze technologii coraz więcej ludzi decyduje się na cyfrową muzykę, ale nadal są na tym świecie fani klasyki oraz prawdziwego brzmienia. Dzisiaj dowiesz się jak wybrać gramofon!

Czym jest gramofon?

Gramofon to urządzenie umożliwiające odtwarzanie dźwięku zapisanego na płycie winylowej.

Dlaczego warto wybrać gramofon?

Gramofony to unikalny sprzęt i ciężko jest go czymkolwiek zastąpić. Wygląd gramofonów robi wrażenie, a jakość dźwięku potrafi wprawić w osłupienie każdego słuchacza. To klasyka, którą ciężko zastąpić, i nowa technologia nie prędko wyprze gramofony z rynku. Wybierane są przez profesjonalistów, dla których muzyka to praca, oraz przez amatorów, którzy cenią sobie jakość dźwięku, unikalny wygląd oraz wrażenia jakich dostarcza im muzyka.

Zasada działania gramofonu

Na powierzchni płyty winylowej w postaci nieregularnego rowka zapisana jest ścieżka dźwiękowa. Płyta obraca się z określonym momentem obrotowym, a w rowku umieszczona zostaje igła przetwornika. Nierówności znajdujące się na płycie wprawiają igłę w drgania, a ta zamienia je w sygnały elektryczne we wkładce. Sygnały te są wzmacniane w przedwzmacniaczu, który może być albo wbudowany w gramofonie, albo podłączony osobno.

Budowa gramofonu

Gramofony mogą być wyposażone w wiele dodatkowych i nowoczesnych funkcji, jednak każdy gramofon składa się z kilku podstawowych elementów takich jak igła, wkładka, talerz, ramię, napęd oraz podstawa.

Jak wybrać gramofon?

Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zapoznać się z poszczególnymi elementami gramofonu, dzięki czemu będziemy wiedzieć czego dokładnie wymagamy od tego sprzętu, co pozwoli na wybranie idealnego gramofonu dla siebie.

Rodzaje wkładek gramofonowych

Wkładka to najważniejsza część gramofonu, gdyż wraz ze znajdującą się wewnątrz igłą ma największy wpływ na jakość dźwięku.

Wkładki dzieli się na dwa typy: elektromagnetyczne oraz magnetoelektryczne

Wkładka elektromagnetyczna – igła połączona jest z magnesem lub zworą magnetyczną, więc poruszają się razem

Wkładka magnetoelektryczna – do igły przymocowana jest cewka, a magnesy są nieruchome

Odpowiednia igła

W gramofonach możemy rozróżnić 3 rodzaje igieł:

Sferyczna – to najpopularniejszy typ szlifu, który montowany jest w budżetowych wkładkach gramofonowych. Nadaje się idealnie do prostych i tanich gramofonów, gdyż dźwięk generowany przez tę igłę z wkładką nie jest najwyższej jakości

Eliptyczna – to bardziej zaawansowany typ szlifu. Ceny igieł eliptycznych są większe, ale przekłada się to na jakość dźwięku. Wynika to z mniej okrągłego kształtu w porównaniu do igły sferycznej, przez to igła ma większy kontakt ze zboczami rowka na płycie. Igła ta ma bardziej pociągły i asymetryczny kształt, przez co lepiej dopasowuje się do wgłębień w rowku płyty

Gładka linia (fine line) – to igła o najbardziej zaawansowanym typie szlifu, gwarantująca jakość dźwięku na najwyższym poziomie, ponieważ idealnie dopasowują się do kształtu rowka na płycie.

Rodzaje napędów

Wyróżniamy trzy rodzaje napędów w gramofonach:

Paskowy – to podstawowy i najbardziej popularny wśród gramofonów typ napędu. Wykorzystuje on wolnoobrotowy silnik z krążkiem. Wadą tego napędu jest szybkie zużycie gumowego paska.

Przekładniowy – rzadko spotykany już typ napędu. Spotkać go możemy jedynie w małych, przenośnych gramofonach lub tych starszych z niższej półki.

Bezpośredni – napęd ten wykorzystuje sterowany elektrycznie silnik, który umieszczony jest bezpośrednio pod talerzem. Spotykany jest w zaawansowanych modelach gramofonów i używany jest najczęściej przez profesjonalistów. Cechuje go szybkość, niezawodność, precyzja oraz stabilność.

Przykładowym modelem z napędem bezpośrednim jest gramofon PIONEER PLX-1000, który jest uważany za jeden z najlepszych profesjonalnych gramofonów.

Dodatkowe funkcje

Wielu producentów gramofonów stara się połączyć klasykę z nowoczesną technologią, dzięki czemu w nowych gramofonach możemy znaleźć kilka dodatkowych funkcji. Dużo nowych modeli jest wyposażona w wejścia USB, czytniki kart pamięci czy nawet odtwarzacze kaset i płyt CD. Przy wyborze gramofonu należy zastanowić się czy te funkcje będą nam potrzebne, gdyż znacznie zawyżają one cenę gramofonu.

W wyście USB wyposażony jest gramofon PIONEER PLX-500, co pozwala na używanie oprogramowania RecordBox DJ w celu przygotowania nagrań w wersji cyfrowej.

Gramofon dla profesjonalisty i dla amatora

Wybierając gramofon należy wiedzieć do czego będzie nam służył. Jeżeli w celach amatorskich, np. do słuchania muzyki w domowym zaciszu to nie musimy wybierać gramofonu z najwyższej półki, z najlepszą wkładką i igła oraz napędem bezpośrednim. Możemy wybrać gramofon z niższej półki.

Jeżeli jednak jesteś profesjonalistą i żyjesz z muzyki i dla muzyki, to musisz wybrać jak najlepszy gramofon, wykonany z dobrej jakości materiałów i wyposażony w elementy, które idealnie odtworzą dźwięki z płyty.

Gramofonem, który często wybierają profesjonaliści jest Denon VL12 PRIME.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego gramofonu nie jest rzeczą prostą, dlatego należy zwrócić uwagę na to co dany sprzęt nam oferuje. Po zapoznaniu się z elementami gramofonu oraz co jest dla nas najważniejsze bez problemu wybierzemy sprzęt idealny dla siebie.