2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

GOK w Wierzbicy szlifuje talenty.

by Bartosz Kaluga on Maj 24, 2013

Jest jedyną instytucją kultury na terenie Wierzbicy. Prowadzi różnorodną działalność kulturalną na rzecz rozwoju lokalnego środowiska. Organizuje wystawy, koncerty, spektakle, konkursy, widowiska plenerowe. Działa w niej wiele różnorodnych grup i zespołów dzięki czemu każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Promuje kulturę Gminy Wierzbica i dba o jej rozwój. Jej dyrektorem jest Sławomir Kucharczyk – mowa o Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbicy, będącym prężnie działającą i rozwijającą się instytucją kultury.

Podstawowym zadaniem każdej instytucji kultury jest tworzenie, przechowywanie i upowszechnianie dorobku kulturalnego. Ponadto podtrzymywanie, popularyzacja i promocja tradycji kulturalnej, edukacja kulturalna, rozbudzanie zainteresowań kulturą i sztuką oraz prowadzenie informacji kulturalnej. Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy należy do instytucji prowadzących działalność w wyżej wymienionych aspektach. GOK w Wierzbicy uczestniczy w rozwoju i kształtowaniu lokalnej kultury oraz stwarzaniu warunków do jej rozwoju i promocji miejscowego dorobku kulturalnego.

Różnorodność zespołów i klubów zainteresowań działających w tej placówce dała możliwość realizacji rozwoju pasji i zainteresowań zarówno miłośnikom muzyki, pasjonatom tańca jak i wielbicielom teatru czy plastyki. GOK w Wierzbicy oferuje zajęcia z tańca nowoczesnego, nauki gry na pianinie, gitarze, akordeonie, zajęcia plastyczne, teatralne oraz muzyczne w tym emisji głosu. W GOK w Wierzbicy dział także sześc Kół Gospodyń Wiejskich. Zajęcia i warsztaty prowadzone są przez fachowych instruktorów a ich członkowie zdobywają miejsca na podium w profesjonalnych konkursach i przeglądach.

Inicjatywy podejmowane przez GOK w Wierzbicy cieszą się aprobatą i popularnością nie tylko wśród lokalnej społeczności ale i mieszkańców okolicznych gmin. Są doskonałą opcją dla osób chcących przyjemnie i twórczo spędzić czas wolny.

Wierzbicka instytucja kultury daje szansę zdolnym mieszkańcom gminy na szlifowanie i doskonalenie swoich umiejętności. Dba o rozwój ich talentów i pomaga im w prezentowaniu swoich umiejętności na profesjonalnych turniejach i festiwalach.

Chlubą i dumą GOK w Wierzbicy jest Julia Ziętek, młoda obdarzona wyjątkowym głosem wokalistka, która ma na swoim koncie wiele sukcesów i prestiżowych nagród. Julia Ziętek zdobyła między innymi: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek – eliminacje wojewódzkie w Warszawie – grudzień 2012r., na Festiwalu tym otrzymała także nagrodę  specjalną przyznaną przez Fundację im. Bogny Sokorskiej za najlepszy głos Festiwalu, po za tym może poszczycić się II miejscem na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu 2012 r. oraz III miejscem w kategorii wokalistka – Muzyczne Kaziki 2011 – Regionalna  Radomska  Nagroda Muzyczna. Julia była także laureatką IV Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży ” Słowo i Piosenka” 2010.

Poza tym wokalistka ta może pochwalić się nagraniem płyty pod tytułem „Najpiękniejsze Kolędy” a także udziałem w projekcie z Anną Osmakowicz. Płyta ta miała premierę na VI Festiwali Sztuki Polskiej w Limerick w Irlandii. Opiekę muzyczną nad wokalistką sprawują Sławomir Kucharczyk, dyrektor GOK i Tomasz Zakrzewski, instruktor muzyczny.

Kolejną chlubą wierzbickiego GOK-u jest Miniformacja „FLESZ”. Jest to grupa taneczna, która zdobywa miejsca na podium na wielu fachowych turniejach tanecznych. Miniformacja „FLESZ” szlifuje swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktora tańca Marka Mendyki. Grupa taneczna ma na swoim koncie między innymi: I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Skarżysku-Kamiennej 2012 w kategorii taniec nowoczesny oraz III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Mikołajkach „World Dance Week”. Miniformacja „FLESZ” już osiem razy brała udział w największej tanecznej imprezie w Europie. W turnieju tym brało udział ponad 4000 zawodników z 20 państw.

Grupa taneczna skupia dzieci i młodzież. Grupy tworzone są pod względem wieku i zaawansowania uczestników. Podczas ćwiczeń tancerze oprócz poznawania kroków tanecznych szlifują słuch, uczą się wrażliwości muzycznej, otwartości ale także dyscypliny, systematyczności i pracy zespołowej.

GOK w Wierzbicy działała w różnorodnych obszarach i formach kultury przyczyniając się do jej popularyzacji i upowszechniania. Podejmowane tam inicjatywy w znacznym stopniu przyczyniają się do promocji miasta i twórczości wierzbickich artystów nie tylko wśród miejscowej społeczności ale i na terenie całego kraju.

J.Krogulec