2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

Gdzie się podziała powstańcza tablica?

by Marek Sokołowski on Maj 17, 2013

Wczoraj dotarło do nas zapytanie jednego z czytelników, dotyczące tablicy upamiętniającej Powstańców Styczniowych, która została przygotowana z okazji 150 rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego. Tablica została symbolicznie odsłonięta (znajdowała się wówczas na drewnianym podeście – przyp. red.) 18 stycznia podczas wspólnych obchodów rocznicowych czterech miast – Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka, na które przybyli m.in. posłowie z naszego regionu oraz środowiska kombatanckie. Od tamtej pory ślad po niej zaginął….

Zaniepokojony czytelnik zaznaczył, że trzy identyczne tablice które wówczas zamówiono znalazły swoje miejsca w poszczególnych, wyżej wymienionych miastach. W Szydłowcu kamienna tablica miała zostać wmurowana w ścianę ratusza.

Postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z Urzędem Miejskim i wyjaśnić całą sytuację. W rozmowie telefonicznej z Bolesławem Borusewiczem – przedstawicielem Ratusza – dowiedzieliśmy się, że tablica faktycznie nie została jeszcze nigdzie umieszczona i nie zmieniono jej docelowej lokalizacji. Obecnie znajduje się w magazynie i czeka na montaż – co według naszego rozmówcy – ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Wynikłe opóźnienie spowodowane było niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – w szczególności niskimi temperaturami w przedłożonej zimie AD 2013. Bolesław Borusewicz podkreślił, że Ratusz otrzymał już zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wmurowanie tablicy upamiętniającej powstańców, i zostanie ona zainstalowana albo na południowej (od strony kościoła św. Zygmunta) albo wschodniej (od ul. Kilińskiego) ścianie budynku ratusza.