2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Gazyfikacja Osiedla Północ

by Bartosz Kaluga on Sierpień 30, 2013

Niedawno Portal Szydłowiecki w swoim artykule informował czytelników o największej inwestycji gazowej w naszym mieście. Prace gazyfikacyjne objęły osiedle Północ wraz z przyległymi ulicami. Okoliczności inwestycji przedstawił nam pan Mieczysław Jackulak z Komitetu Osiedlowego Północ.

A.G: Niedawno rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja gazowa na Os. Północ. Jak przebiegają prace? Czy wszystko przebiega zgodnie z planem?

M.J: Tak. Można powiedzieć, że nawet lepiej. Rozpoczęcie prac zostało przyspieszone mniej więcej o 2 tygodnie przed wcześniej planowanym terminem. Prace postępują bardzo szybko, mimo iż teren do ich wykonywania jest trudny. W wielu miejscach pracownicy napotykają pod ziemią skałę. Z informacji które otrzymuję wiem, że 70% prac zostało wykonanych. Jednym słowem praca wre. Do podłączenia zostały tylko ulice Zamkowa i Browarska.

A.G: Jak udało się wam jako Komitetowi Osiedlowemu doprowadzić do inwestycji? Na gazyfikację czeka chociażby Osiedle Nad Zalewem…

M.J: My jako Komitet Osiedlowy złożyliśmy wnioski jako pierwsi. Os. Nad Zalewem z czasem poszło naszym śladem i też z pewnością będzie przeprowadzana u nich tak ważna inwestycja. Zapewne nastąpi to w kolejnych latach. Na naszym osiedlu rozmowy przebiegły bardzo szybko i sprawnie. Zaraz po założeniu komitetu stworzyliśmy listę chętnych i zgłosiliśmy się z nią do Mazowieckiej Spółki Gazowej w Radomiu. Potem już dopełnialiśmy wszystkich formalności.

A.G: Kto był inicjatorem założenia komitetu osiedlowego?

M.J: Komitet założyliśmy wspólnie z Czesławem Winiarskim, Dorotą Miernik i kilkoma innymi mieszkańcami naszego osiedla. Praktycznie wszystko uzgodniliśmy w czasie jednej rozmowy, kiedy wspólnie wracaliśmy do domów po niedzielnej mszy świętej. Wiedzieliśmy, że jeśli sami nie zaczniemy działać to dalej na naszym osiedlu nic nie będzie robione. Zwykle jest tak, że inicjatorem gazyfikacji jest Urząd Miejski. W naszym przypadku nie było to możliwe, ponieważ Ratusz nie był zainteresowany finansowaniem projektu.

A.G: Porozmawiajmy więc o kosztach. Ile wynosi koszt przyłączenia się do sieci i ile osób zdecydowało się na ten krok?

M.J: W obecnej chwili koszt przyłączenia gospodarstwa domowego zamyka się w kwocie około 5500 złotych. Gazownia ma stałą opłatę w wysokości 2200 złotych, reszta to koszt instalacji przyłącza do domu. Dodatkowo każdy mieszkaniec na własny koszt musi przygotować dokumentację, instalację gazową, zakupić kocioł gazowy oraz kuchenkę do gazu ziemnego.
Do tej pory połowa mieszkańców osiedla zdecydowała się na przyłączenie swoich domów. Druga część mieszkańców czeka, aby zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. W każdej chwili istnieje możliwość złożenia wniosku do Mazowieckiej Spółki Gazowej na wykonanie przyłącza.

A.G: Czy komitet mógł liczyć na pomoc gminy? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

M.J: Gmina pomogła w kwestiach administracyjnych. Udostępniła wszelkiego rodzaju potrzebne dla inwestycji mapy, plany infrastruktury. Burmistrz Miasta zorganizował także spotkanie z Kierownictwem Gazowni, dopomógł w szybkim skompletowaniu wszystkich dokumentów oraz zezwoleń. Dzięki czemu cała inwestycja ruszyła już przed terminem.

A.G: Kiedy planowane jest zakończenie budowy sieci?

M.J: Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada. Oczywiście wtedy już popłynie gaz. Zanim gospodarstwo domowe zostanie podłączone powinno mieć wykonana cała instalacje wewnątrz domu oraz na posesji. Każdy chętny musi mieć wykonaną mapkę geodezyjną, projekt i wykonawstwo.

A.G: O jakie inwestycje komitet osiedlowy będzie się starał po zakończeniu gazyfikacji?

M.J: Najbardziej zależy nam, aby zostały odnowione chodniki oraz wymieniona nawierzchnia na ulicach. Już od dawna jest bardzo zaniedbana i zniszczona. Będziemy się starać, aby chociaż jeden chodnik rocznie został wymieniony. Szczególnej uwagi wymaga ulica Kopernika, która kilkukrotnie zapadała się po deszczach. Osiedle Północ zamieszkuje wielu mieszkańców w podeszły wieku, dlatego też będziemy walczyć o budowę nowych chodników aby poprawić jakość chodzenia po nich. Na naszym osiedlu od 30 lat nie prowadzono żadnych inwestycji, które poprawiłby choć trochę nasze funkcjonowanie. Cieszy nas proces gazyfikacji, bo jest to wielki sukces zarówno dla Komitetu Osiedlowego jak i wszystkich mieszkańców. Co roku w sezonie grzewczym nad naszym osiedlem roznosił się ogromny smog, który zatruwał powietrze i brudził elewacje domów. Teraz choć trochę zmieni to czystość powietrza, którym przecież oddychamy.

A.G: Dziękuję za rozmowę.