2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Gagaty Sołtykowskie. Na tropie dinozaurów

by Marek Sokołowski on Czerwiec 7, 2015

Trop drapieżnego teropoda

W starej kopalni gliny położonej niespełna 25 km od Szydłowca, zlokalizowanej pomiędzy Sołtykowem a Odrowążem, zachowane są najstarsze na Ziemi, ślady stadka dinozaurów. Był bowiem taki czas gdy w tej okolicach, żyły całe  stada dinozaurów. Ślady stadka młodych, czworonożnych, roślinożernych zauropodów i ślady dwunożnych drapieżnych teropodów, odnaleziono tutaj w 1999 roku, na powierzchni piaskowców powstałych ok. 200 mln lat temu. W tamtym czasie była to, porośnięta bujnym podzwrotnikowym lasem, dolina rzeki.  

Niedawno natrafiono tu także na pierwsze. W rezerwacie „Gagaty Sołtykowskie”, odnaleziono również ślady zadrapań na piaskowcu, które pozostawił płynący dinozaur oraz małe fragmenty kości drapieżnych dinozaurów. Miejsce jest znane z występowania gagatów, ślinie sprasowanego węgla bitumicznego, cenionego przez jubilerów. Od dającego się łatwo polerować gagatu wziął nazwę utworzony w 1997 roku, na powierzchni 13,33 hektara rezerwat. Chroniąc tropy stadka dinozaurów przed erozją i zniszczeniem, osłonięto je drewnianą wiatą.

Do rezerwatu, można dojechać jadąc od Bliżyna, w kierunku Odrowąża drogą nr 42. Przed leśniczówką stojącą po lewej stronie szosy na początku Odrowąża, trzeba skręcić w prawo w drogę pożarową. Samochód można zostawić po około 300-400 metrach,  na leśnym parkingu. Rezerwat znajduje się w oddziale nr 104 leśnictwa Odrowąż.