2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

We Francji wojna

by Marek Sokołowski on Listopad 14, 2015

 

Po nocnych atakach w Paryżu w których zginęło 129 osób, a ponad 300 zostało rannych, w tym wielu ciężko. Terroryści islamscy grożą, że „Francja nie zazna spokoju, dopóki jej wojska są w Syrii”. Wojna cywilizacji trwa, a jej ofiarami dziś są Paryżanie i Francja.  W związku z tragicznymi wydarzeniami prezydent Hollande ogłosił stan wyjątkowy na kontynentalnym terytorium kraju i na Korsyce oraz podjął decyzję o zamknięciu granic. Zapowiedział „bezlitosną walkę” z terrorystami.

Zewsząd płyną słowa solidarności z boleśnie zranioną Francją i wyrazy głębokiego współczucia wszystkim, którzy w zamachach stracili bliskich. Wyrazy naszego współczucia i solidarności z Francją i słowa modlitwy za ofiary tej nieludzkiej zbrodni i ich rodziny. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski na początku Eucharystii na Jasnej Górze, powiedział „Przychodzimy tutaj nie tylko dźwigając nasze ciężary, ale także ból wczorajszego wieczoru i dzisiejszej nocy. To bestialskie, bolesne stracie w Paryżu, ludzi którzy zginęli, bo byli otwarci na przyjęcie wszystkich, a dzisiaj stawiamy sobie już pytanie o sens przyjmowania kogokolwiek” – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. abp Depo.

Z kolei abp Sławoj Głódź mówił, że zamachy w Paryżu są dowodem ideologizacji islamu i słabości Europy. Słowa solidarności i współczucia przesłali Francuzom polscy politycy, a przed ambasadą Francji w Polsce płona tysiące zniczy i składane są kwiaty, między innymi w ten sposób swoja solidarność okazał Prezydent Andrzej Duda.

W Paryżu nadal jest niespokojnie, a mieszkańców wezwano do pozostania w domach. Wydaje się, że spokojni ludzie płacą tragiczną cenę za lansowaną przez duet Merkel-Juncker otwartość, w europejskiej polityce imigracyjnej. We Francji jest wielu imigrantów, także ze względu na kolonialną przeszłość Francji. Rodzi się pytanie czy przyjęcie przez Polskę, imigrantów i uchodźców z krajów islamskich jest nadal aktualne? Może warto wyciągnąć wnioski z błędów innych, pomagać potrzebującym chrześcijanom, którzy na co dzień  doświadczają w krajach o wzmożonej działalności islamskich fundamentalistów podobnych cierpień.

Polskie służby zapewniają, że w kraju jest bezpiecznie, prowadzą przy tym monitoring sytuacji i wzmożoną kontrolę przelotów z kierunków potencjalnego zagrożenia.