2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Fototapety do kuchni

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 24, 2016

Nowoczesne fototapety stosowane są w różnych wnętrzach domowych, biurowych i firmowych. Naklejanie fototapet w kuchni nadal nie jest zbyt popularne, dlatego warto przypomnieć jakie są możliwości.

Odwiedzając mieszkania prywatne i firmy zwracamy uwagę na duża popularność drukowanych obrazów i fototapet wykonywanych na zamówienie. Za tym sukcesem stoi wysoka jakość dekoracji, czyli dobry materiał podłoża, ekologiczne farby drukarskie, znakomita jakość wydruku oraz dobre zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Naklejanie fototapet w domowej łazience albo w kuchni wydaje się ryzykowne, ale postaramy się rozwiać wątpliwości.

Fototapety uważamy za materiał podatny na uszkodzenia mechaniczne i mało odporny na wilgoć. W zasadzie to prawda, ale współczesne kuchnie nie są tak wilgotne jak dawniej bywało, a z drugiej strony fototapety można zabezpieczyć przed wilgocią i zarysowaniem. Można to zrobić poprzez laminowanie, czyli nałożenie przezroczystej warstwy laminatu, który ochroni fototapetę. Zabezpieczona w taki sposób fototapeta może być naklejona nawet nad szafkami w kuchni, w tym także nad zlewozmywakiem. Fototapeta naklejona na ścianę przy stole nie musi być zabezpieczona, ale oczywiście można to zrobić.

Fototapety nad szafkami kuchennymi to nie tylko zwykła fototapeta papierowa z laminatem. Możemy zastosować fototapety samoprzylepne w specjalnej odmianie z klejem po stronie wydruku. Taka fototapetę nakleja się pod szkło, które chroni ja przed wilgocią i uszkodzeniem mechanicznym.Trzeci rodzaj fototapety stosowanej w kuchni to naklejki (fototapety samoprzylepne). Służą do oklejania mebli kuchennych oraz sprzętu, głównie lodówek. Potrafią być ciekawą dekoracją i ożywić nudne wnętrze kuchni w równym stopniu jak fototapety ścienne.

Jakie motywy wybierać na fototapety do kuchni? Jeśli przewidujemy dekoracje mebli i fototapety na ścianie, to wybierajmy motywy bardzo podobne albo różne wersje tego samego zdjęcia. Unikniemy dekoracyjnego chaosu i zadbamy w ten sposób o dekorację spójną wizualnie. W bazie jest mnóstwo zdjęć niejako dedykowanych do kuchni, czyli owoce, przyprawy, jedzenie (zobacz w galerii www.fototapeta24.pl/kuchnia). Nie musimy się trzymać takiej tematyki, ale wybrać to, co nas interesuje. W kuchni sprawdzają się kwiaty, krajobrazy, panoramy miasta i inne miejskie klimaty. Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu fototapet 3d. Są to specjalnie wybrane zdjęcia z widocznymi liniami perspektywy, a ich zadaniem jest wywołanie złudzenia optycznego. Efektem tego złudzenia jest wrażenie dużej przestrzeni, czyli optyczne powiększenie pomieszczenia. To cenna właściwość takich fototapet, zwłaszcza w małych kuchniach (albo innych ciasnych wnętrzach).

Zastosowanie fototapet w kuchni niesie ze sobą pewne wyzwania, ale będziemy zadowoleni z efektów. Korzystajmy z pomocy projektantów wnętrz lub dekoratorów, którzy pomogą nam uniknąć kosztownych błędów w aranżacji.