2022-12-03

Imieniny:

Fototapety w dekoracji wnętrz

by Bartosz Kaluga on Listopad 22, 2018

Fototapety to bardzo ciekawa i nowoczesna dekoracja o bardzo wysokiej jakości, dająca spore możliwości dużej odmiany pomieszczenia. Jednak aby uzyskać oczekiwane efekty, trzeba poznać zasady stosowania fototapety, chociażby te podstawowe. Unikniemy błędów i frustracji związanych z niezadowalającym efektem dekoracji.

Dekoracja wnętrz to fascynujące zajęcie niezależnie od tego, czy są to pomieszczenia firmowe, czy mieszkanie. Kiedy możemy, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, wtedy mamy pewność, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami. Projektant zaproponuje kompletną aranżację wnętrza, wykończenie, umeblowanie i dekorację. Koncepcja będzie spójna, a zanim przystąpimy do realizacji będziemy mogli obejrzeć wizualizację. Z usług projektanta powinniśmy korzystać nawet wówczas, kiedy dekoracją będzie fototapeta. To duża dekoracja, zazwyczaj kolorowa i ma znaczny wpływ na styl wnętrza i postrzeganie pomieszczenia. Tym bardziej staje się ważne dobieranie motywu i wielkości fototapety do konkretnego pomieszczenia. Z usług projektanta nie korzystamy, gdy naklejamy fototapetę we wnętrzu już użytkowanym, dlatego przyda się kilka uwag dotyczących komponowania fototapety.

Największe możliwości personalizowania oferują fototapety drukowane na zamówienie. W dużej mierze wynika to ze sposobu zamawiania i wykonywania fototapety. Dekoracje są drukowane na podstawie cyfrowych zdjęć i grafik wybieranych z bazy udostępnianej przez sklep internetowy. Baza jest tak duża, że można wybierać wg tematyki, przeznaczenia i kolorystyki. W ten sposób można dobrać motyw fototapety dokładnie do potrzeb, tematyką i kolorystyką. Zdjęcie można kadrować, co pozwala na wybranie najlepszej kompozycji. W pomieszczeniach często zdarza się, że część fototapety może być zasłonięta przez meble albo sprzęt. W tym wypadku nie ma konieczności przyklejania fototapety na całą ścianę. Dzięki kadrowaniu zdjęcia można wybrać taki fragment, który na ścianie będzie prezentował się najlepiej. Naklejanie fototapety na część ściany, to częsta praktyka w sypialniach. Jeśli nakleimy fototapetę jedynie na szerokość łóżka, kompozycja na tym zyska, a fototapeta nie będzie przytłaczać. Wybór konkretnego motywu to raczej sprawa indywidualna. Powinniśmy zdać się na swój gust i poczucie smaku. Trzeba jedynie zdawać sobie z tego sprawę, że fototapeta to w rzeczywistości bardzo duże zdjęcie. Każdy mały element na zdjęciu oglądanym na ekranie komputera, będzie duży na ścianie. Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy na przykład duże kwiaty. Jeśli będziemy oglądać taką fototapetę z bliska, to możemy zobaczy tylko kolorowe plamy. To również wskazówka do tego, jak dobierać fototapety do wielkości pomieszczenia (więcej na stronie fototapety.art).

W wielu przypadkach fototapeta nie będzie odpowiadać właśnie ze względu na wielkość, która w wielu przypadkach jest zaletą, w innych wadą. Jeśli potrzebujemy radykalnej odmiany wnętrza, wybierzemy fototapetę. Jeśli potrzebujemy dekoracji, która tylko uzupełnia całość aranżacji to wybierzmy obraz, który jest wykonywany podobnie. Drukowany obraz przypomina oryginalny ze względu na fakturę płótna, ale nie udaje dzieła sztuki. To po prostu dekoracja, która ma upiększyć pokój i robi to znakomicie. Drukowany obraz może być jeszcze lepiej spersonalizowany, ponieważ jego wielkość można wybierać w szerokim zakresie, a tym samym jak najlepiej dobrać jako uzupełnienie aranżacji wnętrza.

Fototapety i obrazy mają kilka wspólnych zalet, a jedną z nich jest możliwość zdalnego skonfigurowania i zamówienia dekoracji dostosowanej do naszych potrzeb. Drugą zaletą jest to, że aplikacja fototapet i obrazów nie jest kłopotliwa i nie wiąże się z małym remontem mieszkania, jak na przykład w czasie malowania ścian.